Forside TV2/FYN+ TJENESTER Skriv selv Om TV2/FYN
Vejret i dag
Dag: 16°
Nat: 12°

Sol
Jævn vind
fra nordøst

Se seneste vejrudsigt
Send et tip

Send et tip, forslag eller en kommentar til TV 2/FYN.

Videoer i arkiv

Louise Ørnstedt stopper 
Video afspilleren er designet til Internet Explorer 6.0 og Firefox 2.0 og nyere, og kræver JavaScript, Windows Media Player, og Flash Player 8.
Fynske Louise Ørnstedt stopper karrieren som aktiv elitesvømmer.

Mere information til artikel

Opdateret 21-08-07 · kl. 16.11

Louise Ørnstedt stopper karrieren


Den 22-årige fynske topsvømmer Louise Ørnstedt har besluttet at stoppe karrieren. Det siger hun til TV 2 Sporten.


Ørnstedt, der er fra Odense, holdt allerede i sommeren 2006 en pause på tre måneder for at overveje karrieren, og selv om hun vendte tilbage, forsvandt tvivlen om fremtiden ikke.

- Derfor føler jeg nu, at tidspunktet er det rette til at få sat et endeligt punktum, så jeg kan give mig selv lov til at påbegynde et nyt kapiteI i mit liv, siger Louise Ørnstedt til TV 2 Sporten.

Louise Ørnstedt har i syv år tilhørt verdenseliten i rygcrawl og har blandt andet i flere år været indehaver af nordiske og danske rekorder. Hendes største resultat er sølv ved VM i 2003, mens hun tre gange har været i finalen ved OL. Desuden har hun vundet en lang række medaljer ved EM på både kort- og langbane.



Debat

 Seneste debatindlæg Skriv indlæg
flere nyheder fra sportsverdenen
Sport  | Efter en kort periode i tyrkisk fodbold vender Jonas Troest tilbage til OB.
Sport  | Fjelsted havde hjemmebanefordelen, men det hjalp ikke det fynske speedway-team, som måtte se sig slået af Vojens.
Sport  | Lige nu er der VM i Windsurfing i Kerteminde, og mesterskaberne sætter nye standarder for mediedækningen af sejlsport. Tre kameraer på vandet og GPS på deltagerne giver publikum mulighed for at designe deres egen dækning af stævnet.

Sport  | OB har udlejet den 31-årige midtbanespiller Henrik Hansen til SønderjyskE. Lejeaftalen gælder frem til 31. december 2010.
Sport  | Så er det slut med at skrive kontrakter med nye ishockeyspiller i Odense Bulldogs. Med det nyeste indkøb af svenske Christofer Löfberg mener klubben, at truppen nu er på plads.
Sport  | GOGs legendariske målmand, Søren Haagen, er nu på vej til et sensationelt comeback.


Seneste videoklip
Videoklip om sport