TV 2/FYN inviterer alle fynboer på besøg i tv-huset på Olfert Fischers Vej i Odense. Lørdag den 4. september mellem klokken 10-12 kan seerne få et indblik i hvordan de daglige regionale nyheder og øvrige programmer bliver til.
Læs mere
Hvis du foretrækker at læse fynske nyheder fra din lænestol med en fjernbetjening i hånden, så kan du benytte TV 2/FYNs tekts-tv fra side 380.
Læs mere her
Med din mobiltelefon kan du tjekke de fynske nyheder selvom du ikke i nærheden af et tv eller en computer.
Læs mere her
Få dagligt gratis nyhedsbrev med fynske nyheder, nyheder fra ind- og udland og aftenens tv-oversigt.
Læs mere her
Har du en ide, et forslag eller en kommentar til TV 2/FYN?
Så skriv til os ved at klikke her
TV 2/FYN inviterer alle fynboer på besøg i tv-huset på Olfert Fischers Vej i Odense. Lørdag den 4. september mellem klokken 10-12 kan seerne få et indblik i hvordan de daglige regionale nyheder og øvrige programmer bliver til.
Læs mere
Se kort over fremgang og tilbagegang for Socialdemokraterne på Fyn
Se kort over fremgang og tilbagegang for De radikale på Fyn
Se kort over fremgang og tilbagegang for De konservative på Fyn
Se kort over fremgang og tilbagegang for SF på Fyn
Se kort over fremgang og tilbagegang for Kristendemokraterne på Fyn
Se kort over fremgang og tilbagegang for Dansk Folkeparti på Fyn
Se kort over fremgang og tilbagegang for Venstre på Fyn
Fremgang og tilbagegang for de ni partier svingede på Fyn. Bendt Bendtsen fik en valglussisng i sin egen kreds, Venstre tabte mest på Sydfyn, mens SF fik massiv fremgang i Vollsmose.
På Fyn fik SF en samlet fremgang på 7,9 procent mod 7,0 på landsplan. Men med en fremgang på 11,4 procent i Odense Øst valgkredsen - der blandt andet omfatter Vollsmose - er noget nær den største fremgang for SF på landsplan. Generelt gik partiet mest frem i Odense og mindre på landet.
Venstre kan notere en mindre fynsk tilbagegang på 1,8 procent mod 2,7 procent på landsplan. I Odense klarede regeringspartiet sig hæderligt, men i Assens, Svendborg og Faaborg gik partiet mere end to procent tilbage. Størst var tilbagegangen i Assens, hvor partiets kandidat Britta Schall Holberg må notere en tilbagegang 2,6 procent.
Hos Socialdemokraterne var tilbagegangen på Fyn større end på landsplan, og det skyldes især at partiet mistede hele 4,2 procent af stemmerne i Odense Øst, hvor Jesper Kinch-Jensen er opstillet. I Odense Vest, hvor Peter Rahbæk Juel opstillede var tilbagegangen på tre procent, mens Niels Sindal i Nyborg må konstatere et tab på 2,7 procent. Disse stemmetab betyder at Socialdemokraterne gik 2 procent tilbage på hele Fyn mod 0,3 procent på landsplan.
Den socialdemokratiske tilbagegang kan hænge sammen med at stemmeslugeren Lotte Bundsgaard ikke stillede op dennegang. Hun høstede mange stemmer i blandt andet Odense og Nordfyn, som er nogen af de kredse hvor partiet har tabt mest på Fyn.
Middelfart | Tre skoler står til lukning i Middelfart. I hvert fald hvis embedsmændenes forslag bliver vedtaget af kommunens politikere.