Massesammenstød på E20
Foto: Jesper Ishøj
16/12 12.58 2007
Opdateret: 16/12 13.11 2007
Relaterede artikler
17/12 11.45 2007

Kritik af manglende skilte på E20

16/12 16.19 2007

Kloge skilte på E20 er forsinkede

16/12 10.19 2007

Motorvejen spærret

16/12 09.41 2007

60 biler indblandet i færdselsuheld

Fyn

Uheld på motorvej fortsætter

Kl 12.48 rykkede endnu en ambulance ud til et nyt uheld på E20 motorvejen. Politiet ved endnu ikke, hvor alvorlig ulykken er.
Der er stadig kaos på den fynske motorvej, og afspærringen er opretholdt.

- Vi havde planer om at ophæve spærringen, men vi er ikke meget for det, så længe der stadig sker uheld, siger vagthavende ved Fyns Politi.

Vis hensyn

Politiet opfordrer bilisterne til helt at undgå motorvejen på vestfyn. Og politiet opfordrer på det kraftigste bilisterne til at sætte hastigheden ned. 

De mange færdselsuheld skyldes en kombination af dårlig sigt, glat føre og høj hastighed. Derfor beder politiet bilisterne om at vise hensyn, da der er redningsfolk på stedet.

Indtil nu er der kørt 9 personer på skadestuen - ingen af dem er kommet alvorligt til skade.


Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Kerteminde

Flere fynske kommuner imod atomdepot

Nyborg, Svendborg og Odense Kommuner bakker op om Kertemindes kamp imod, at der placeres et depot med radioaktivt affald i Kertinge Nor.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om hele Fyn

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN