Præst i Gudme , der i efteråret skød sin nabos hund, slipper med en tiltale for hærværk. Det har anklagmyndigheden besluttet - og DET er den beskudte nabo meget utilfreds med!
19/01 12.44 2008
Opdateret: 19/01 13.09 2008
Relaterede artikler
21/10 13.20 2009

Død hund i nabokrig

Svendborg

Skud mod nabos hund var hærværk

Tidligere præst i Hesselager, Peter Lidegaard bliver kun tiltalt for hærværk fordi han skød sin nabos hund. Oprindelig blev han sigtet for at bringe andres liv i fare.
Hundens ejer, Susanne Klimek, er rasende og vil anke afgørelsen, skriver Fyns Amts Avis, lørdag.

- Ved at kalde det hærværk har anklageren i mine øjne nedgjort en meget alvorlig sag til en bagatel og er samtidig med til at sætte nye normer for, hvordan naboer kan opføre sig mod hinanden, siger hun til avisen.

Peter Lidegaard blev i september 2007 anholdt af politiet efter at han havde skudt Susanne Klimeks hund gennem en dør. Han var irriteret over at hunden gøede. Skuddet gik gennem døren i ca. 30 centimeters højde og ramte hunden, som dog overlevede.

Han affyrede også skud i haven og mod et andet nabohus.

Umiddelbart efter anholdelsen forlod han præstegerningen.

Anklageren begrunder bla. tiltalen for hærværk med at der ikke var nogen til stede på gerningsstedet og at Peter Lidegaard havde sikret sig, at naboens bil ikke var der, så han vidste, ingen var hjemme.

- Det er uhyrligt. Jeg kan sagtens være hjemme uden bil. Jeg kunne også have haft gæster, mens jeg var på arbejde, siger hun.



Artikler fra forsiden
Odense

Motorvej udskudt

Ejere af boliger, der har fået melding om, at de skal eksproprieres i forbindelse med udbygning af den fynske motorvej er endnu mere i klemme. Det lovede tredje spor mellem Odense og Nr. Åby er udskudt på ubestemt tid. Staten har ikke råd.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoer fra Svendborg

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN