Forside TV2/FYN+ TJENESTER Skriv selv Om TV2/FYN
Vejret i dag
Dag: 4°
Nat: -3°

Skyet
Let vind
fra nordvest

Se seneste vejrudsigt
Send et tip

Send et tip, forslag eller en kommentar til TV 2/FYN.

Videoer i arkiv

Vestre Skole i nye klæder 
Video afspilleren er designet til Internet Explorer 6.0 og Firefox 2.0 og nyere, og kræver JavaScript, Windows Media Player, og Flash Player 8.
En 112 år gammel veteran har fået en ordentlig ansigtsløftning. Vestre Skole i Odense er blevet moderniseret - og i dag var der indvielse.

Mere information til artikel

Opdateret 16-08-08 · kl. 11.04

Vestre Skole i nye klæder


Vestre Skole i Odense blev lørdag officielt genåbnet efter at være iklædt helt nye klæder.


Skolen på Roersvej er klar med nye lokaler, en helt ny gymnastiksal og fremtidens legeplads efter at have været under ombygning i flere år. En ombygning, der har kostet omkring 25 millioner kroner.

På legepladsen er der alt fra en bålplads og ny boldbane til et klatrestativ formet som en edderkop med indbyggede lys, lyde og spil.

Skolen blev bygget i 1896 og 1897.



Debat

 Seneste debatindlæg Skriv indlæg
Flere artikler fra Odense
Odense  | I aftes måtte beboerene i en opgang på Heliosvænget i Odense evakueres, fordi der opstod brand i en lejlighed.
Odense  | Bandekrigens opblussen i Odense får nu borgmester Anker Boye til at tage nye skridt i bekæmpelsen af banderne. Han vil have taget bevillingen fra værtshusejere med bandetilknytning.
Odense  | Odense er et godt valg til studieby, hvis man ønsker at spare lidt på huslejen. For der er mange SU-kroner at spare ved at læse i provinsen frem for i København.

Odense  | Ligninger, Pythagoras’ sætning og gangestykker kan give selv den bedste forældre sved på panden, når knægten skal hjælpes med lektierne. Det har en gruppe af forældre nu gjort noget ved. De har nemlig tilmeldt sig kurser i forældrematematik.
Odense  | OUH har fået afslag på en tredjedel af de specialer, de har søgt Sundhedsstyrelsen om. Det skriver Dagens Medicin.
Odense  | Folketingets socialudvalg skal høre på de tidligere ansatte fra Åhuset og lære af deres erfaringer, så man kan undgå nye sager med dårlige forhold for ansatte og børn på opholdssteder. Det mener socialdemokraten Julie Skovsby, der derfor sørger for, at det tidligere ansatte får foretræde for udvalget.


Seneste videoklip
Videoer fra Odense