"På Sporet Af Historien" fortæller i aften om de allierede flyvere, som under 2. Verdenskrig mistede livet i kampen mod nazi-tyskland. Mange ligger begravet på fynske kirkegård, mens andre på mirakuløs vis overlevede dramtiske nedskydninger.
27/03 13.58 2009
Opdateret: 30/03 11.38 2009
Tv-omtale

På Sporet Af Historien

TV 2/FYN byder fra søndag den 5. april og frem til søndag den 3. maj på en tur tilbage i historien med serien ”På Sporet Af Historien”.
Programværterne Rasmus Dahlberg og Preben Ch. Dahl bevæger sig inden for den dramatiske periode fra 9. april 1940 til 5. maj 1945. Danmark var besat af tyskerne og det fik – desto længere krigen varede – store konsekvenser for fynboerne. Der udspillede sig dramaer både til vands, til lands og i luften.

- Vi har valgt den 2. Verdenskrig til en ny omgang ”På Sporet Af Historien” fordi krigen stadig spores rundt om på Fyn. Det være sig et par betonspor i strandkanten ved Strib der afslører, at her havde tyskerne en torpedostation. Det kan også være de mange krigergrave og mindesmærker, der vidner om, at unge mænd fra de allierede styrker, samt danske modstandsfolk, mistede livet i kampen mod de tyske besættere, fortæller Preben Ch. Dahl, der har fået hjælp af forfatteren og historikeren Rasmus Dahlberg som medvært.
- Det er et forrygende samarbejde. Rasmus Dahlberg kan sin historie til fingerspidserne. Og så kan jeg komme og stille de journalistiske spørgsmål!

”På Sporet Af Historien” er befolket med personer, der oplevede begivenhederne mens de var unge. Ligesom mennesker med lyst til at fortælle historien – og holde den i live – medvirker.

Program 1 – Palmesøndag den 5. april:

TV 2/FYN tager i dag hul på seks programmer om Fyn og fynboerne under den 2. Verdenskrig. Under titlen ”På Sporet Af Historien” handler det i dag om krigens start og perioden frem til og med augustoprøret i 1943. Et symbol fra de dramatiske august-dage står den dag i dag i Odense. Det er ildleder-tårnet fra den danske fregat ”Peder Skram”. Se med når turen går tilbage i tiden.

Program 2 – Skærtorsdag den 9. april:

Tyskerne tvang flere hundrede familier bort fra deres gårde og huse, da de pludselig ville bygge en stor flyveplads på Fyn. Lunde Flyveplads – som vi i dag kender som Odense Lufthavn – blev anlagt, men nåede aldrig ind i aktiv krigstjeneste. ”På Sporet Af Historien” ser nærmere på et kapitel af 2. Verdenskrig, der fik stor betydning for mange fynboer.

Program 3 – Påskedag den 12. april:

Unge mænd i allieret tjeneste mistede i stort antal livet, når deres fly blev skudt ned over Fyn under 2. Verdenskrig. ”På Sporet Af Historien” ser nærmere på den intense luftkrig der ofte fandt sted, når englænderne og amerikanerne var på bombetogter mod Tyskland. Sporene findes den dag i dag rundt om på Fyn.

Program 4 – søndag den 19. april:

Fynboerne elskede – og var stolte af – Odinstårnet, der stod på Bolbro Bakke. Det store udflugtsmål, der var bygget af overskudsmaterialer fra Lillebæltsbroen, forsvandt dog under 2. Verdenskrig. ”På Sporet Af Historien” fortæller om tårnet, der sank i grus da tyskerne og deres lejesvende begyndte at blive presset hen imod krigens slutning.

Program 5 – søndag den 26. april:

Ubåde og skibe blev sænket af fly og miner i de fynske farvande gennem hele 2. Verdenskrig. ”På Sporet Af Historien” ser nærmere på krigens til søs, der blandt andet handler om en tysk torpedostation ved Strib. Med den ville tyskerne lukke for al passage i Lillebælt, hvis de allierede havde planer om at angribe den vej fra.

Program 6 – søndag den 3. maj:

I det sjette og sidste program i serien ”På Sporet Af Historien” handler det om redningen af 1.500 russiske og franske fanger. De drev i befrielsesdagene 1945 i land ved Langeland og blev i tiden derefter bespist og plejet af en langelandsk befolkning der i utrolig grad forstod at stå sammen da det gjaldt.


Seneste videoklip
Seneste indslag fra tv