15/08 11.46 2009
Opdateret: 15/08 16.38 2009
Erhverv
Minister i samråd om Lindø
Enhedslisten kalder nu Økonomi- og Erhvervsministeren i samråd om Lindøarbejdernes fremtid.
Det sker efter annonceringen af lukningen af Lindøværftet og efter de aktuelle udtalelser fra Danfoss-chefen om mulighederne for at etablere produktion af bølgekraft på Lindø.
I forbindelse med samrådet vil Enhedslisten fremlægge en lokal beskæftigelsesplan for området.
- Det er nu der skal handles hvis der skal skabes nye arbejdspladser til Lindøarbejderne i takt med at værftet lukkes ned, siger Frank Aaen fra Enhedslisten.
Partiet mener, at regeringens indsats imod den stigende arbejdsløshed er helt utilstrækkelig, særligt i forhold til de byer, der rammes af massefyringer, senest Odense og Frederikshavn.
- Nye industriarbejdspladser kommer ikke af sig selv. Der er brug for at staten støtter op i opstartsfasen, siger Frank Aaen fra Enhedslisten.
Enhedslistens beskæftigelsesplan
Enhedslistens mener, at deres lokale beskæftigelsesplan kan skabe jobs indenfor produktion af bølgekraftmaskiner, miljørenovering af skibe og miljøsikker ophugning af gamle skibe.
Samrådet med ministeren vil både omhandle Lindø og andre regioner hvor mange industriarbejdspladser nedlægges.