Selv om Mærsk stopper med at bygge skibe på Lindø, lever håbet videre.
Foto: Arkiv
24/10 13.23 2009
Opdateret: 24/10 13.44 2009
Relaterede artikler
15/04 16.39 2010

EU-penge til Lindø

30/03 13.50 2010

Nye fyringer på Lindø

12/11 11.08 2009

Arbejdsløse får fem millioner

03/11 11.34 2009

Norsk rekrutteringsfirma lokker med job til Lindøfolk

27/10 12.03 2009

Hvad sker der, når Lindøværftet lukker

22/10 08.22 2009

Stort behov for Lindø-hænder

Erhverv

Håb for skibsbyggeri på Lindø lever

Selv om Mærsk stopper med at bygge skibe på Lindø, lever håbet om fortsat skibsbyggeri videre.
Fællestillidsmand på Lindø, Per Andersen, har overbevist Kertemindes borgmester Palle Hansborg Sørensen, regionsformand Carl Holst og Odenses borgmester Jan Boye om, at der fortsat kan bygges skibe på Lindø, når Mærsk lukker værftet.

De tre politikere vil forsøge at finde ud af, hvilke skibstyper, der kan blive behov for på det danske marked. Og hvilke investorer, der vil gå med i projektet.

- Mærsk var ikke interesserede i at bygge de mindre specialskibe. De ville kun bygge store skibe, og der kan vi ikke være med i konkurrencen fra Asien. Men vi har en ekspertise på Lindø omkring specialskibe, og den har de ikke i Asien, siger fællestillidsmand Per Andersen til Fyens Stiftstidende.

Per Andersen forestiller sig, at det kan være skibe til forsvaret.
Målet er at skaffe job til op mod 800 skibsbyggere på Lindø.


Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Fyn

Vindere og tabere i reform

Se vindere og tabere af den nye kommunale udligningsaftale mellem regeringen og Enhedslisten. Middelfart og Odense Kommuner er de eneste fynske tabere.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om erhverv

Find indslag

Erhvervs-indslag fra februar 2011til marts 2012
Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN