Godt nyt for udviklingsplanerne på Lindø. I dag fik det planlagte videnscenter for vind- og bølgeenergi på Lindø to stærke navne med i bestyrelsenVattenfall - og specielt Siemens - skal fremover være med til at skabe liv på Lindø-arealerne.
01/12 14.29 2009
Opdateret: 01/12 16.29 2009
Links

Læs mere om LORC

Relaterede artikler
05/03 10.13 2010

200 nye jobs på Lindø-værftet

06/12 10.16 2009

Lindøs videnscenter i tidsnød

22/10 08.22 2009

Stort behov for Lindø-hænder

08/10 14.08 2009

Videncenter på Lindø giver ikke job til alle

07/10 16.15 2009

Energicenter på Lindø er en realitet

Erhverv

Nye stærke kræfter til Lindø-fond

Fonden, der skal etablere et nyt videnscenter for vind- og bølgeenergi på Lindøværftets arealer, fik tirsdag nye stærke kræfter i bestyrelsen. 3-500 arbejdspladser på vej til det nye center.
Repræsentanter for Siemens og Vattenfall skal være med til at skabe liv på Lindø-arealerne.

Andreas Nauen er direktør hos Siemens, som i dag er en af verdens førende producenter af vindmøller. Nu går han også ind som bestyrelsesmedlem i Lindoe Offshore Renewables Center(LORC) og skal dermed være med til at skabe liv, arbejdspladser og forskning i vind- og bølgeenergi fra området i Munkebo.

Samtidig kommer repræsentanter for energikonsortiet Vattenfall med i bestyrelsen, som i forvejen rummer repræsentanter fra både
Vestas, DONG Energi, Mærsk, Wawe Star og Skykon. Tidligere statsminister Poul Nyrup står i spidsen for bestyrelsen, som også har deltagelse af rektoren fra Syddansk Universitet.

- Det er et vigtigt signal og lover godt for centeret fremtid, at Siemens og Vattenfall nu går med i arbejdet, og det stiller os stærkt over for staten, siger Jens Oddershede.

Vattenfall i bestyrelsen

Samtidig kommer repræsentanter for energikonsortiet Vattenfall med i bestyrelsen, som i forvejen rummer repræsentanter fra både
Vestas, DONG Energi, Mærsk, Wawe Star og Skykon. Tidligere statsminister Poul Nyrup står i spidsen for bestyrelsen, som også har deltagelse af rektoren fra Syddansk Universitet.

- Det er et vigtigt signal og lover godt for centeret fremtid, at Siemens og Vattenfall nu går med i arbejdet, og det stiller os stærkt over for staten, siger Jens oddershede.

LORC vil formentlig få omkring 760 millioner kroner i støtte fra Globaliseringspuljen. Folketinget ventes at vedtage lovpakken i nær fremtid.

- Det er den stærkeste bestyrelse i landet, og med pengene fra det offentlige er der skabt et fundament for at lave et center, der kan skabe både forskning og arbejdspladser, siger socialdemokraternes gruppeformand, Carsten Hansen.

Firmaet Skykon har vist stor interesse for at etablere produktion på Lindø-arealerne, der kan kaste mellem 300 og 500 arbejdspladser af sig, men endnu mangler den formelle aftale at falde på plads, før firmaet kan flytte ind.


Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Fyn

Vindere og tabere i reform

Se vindere og tabere af den nye kommunale udligningsaftale mellem regeringen og Enhedslisten. Middelfart og Odense Kommuner er de eneste fynske tabere.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om erhverv

Find indslag

Erhvervs-indslag fra februar 2011til marts 2012
Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN