Nu kan du skræddersy dit eget RSS-feed, der automatisk kan holde øje med dine særlige interesser for dig.
Læs mere her
Få dagligt gratis nyhedsbrev med fynske nyheder, nyheder fra ind- og udland og aftenens tv-oversigt.
Læs mere her
Har du en ide, et forslag eller en kommentar til TV 2/FYN?
Så skriv til os ved at klikke her
Nu kan du skræddersy dit eget RSS-feed, der automatisk kan holde øje med dine særlige interesser for dig.
Læs mere her
2400 unge risikerer at droppe ud af deres uddannelse, fordi de ikke kan finde en praktikplads.
1500 lys var sat op på Flakhaven for at sætte fokus på praktikproblematikken inden for erhvervsuddannelserne. Men meget symbolsk måtte de studerende opgive at få ild i lysene på grund af strid modvind.
Daniela Klattrup er en af de 2423 unge fra Syddanmark, der mangler en praktikplads i øjeblikket. Hun søger inden for lager og logistik-området.
- Jeg har søgt i et år nu, og det kan simpelthen ikke passe, at det skal være sådan. Det betyder jo, at jeg ikke kan gøre min uddannelse færdig.
3F Ungdom kræver, at regeringen gør noget nu.
Men det mener arbejdsmarkedsordfører Erling Bonnesen (V), at regeringen allerede har gjort. Regeringen satte nemlig en milliard kr. af i december sidste år til at belønne de virksomheder, som tog praktikanter ind og til at oprette skolepraktikpladser.
SF's Karsten Hønge mener dog ikke, at der er gjort nok.
- Det svarer til at skulle slukke en ildebrand med en stor vandpistol. Det hjælper, men ikke ret meget. Det er slet ikke nok.
Karsten Hønge mener, at man godt kunne presse virksomhederne mere, end det bliver gjort i dag.