Nu kan du skræddersy dit eget RSS-feed, der automatisk kan holde øje med dine særlige interesser for dig.
Læs mere her
Få dagligt gratis nyhedsbrev med fynske nyheder, nyheder fra ind- og udland og aftenens tv-oversigt.
Læs mere her
Har du en ide, et forslag eller en kommentar til TV 2/FYN?
Så skriv til os ved at klikke her
Nu kan du skræddersy dit eget RSS-feed, der automatisk kan holde øje med dine særlige interesser for dig.
Læs mere her
Få dagligt gratis nyhedsbrev med nyheder og tv-oversigt
Det var en vandrende gummiring, der var skyld i SAS-ulykke i Kastrup i 2007. Fejlen kunne være opdaget, men procedurerne for eftersyn var ikke gode nok.
En vandrende gummiring - en såkaldt O-ring - er skyld i en SAS-ulykke med et Dash 8-fly i Kastrup i oktober 2007.
Havarikommissionen slår nu i sin endelige undersøgelse af ulykken fast, at den løse gummiering via en række uheldige omstændigheder "vandrede" ind i det hydrauliske system, hvor den forhindrede landingsstellet i at folde sig korrekt ud.
Fejlen kunne være undgået, hvis mekanikerne havde opdaget den løse gummiring. Men på grund af manglende procedurer for eftersyn fra flyproducenten Bombardiers side, blev fejlen ikke opdaget, skriver kommissionen.
Der var fire besætningsmedlemmer og 40 passagerer om bord på det forulykkede fly fra Bergen, der endte turen med næsen i landingsbanen. Ingen blev alvorligt kvæstet ved ulykken.
SAS havde flere ulykker med Dash-fly inden for kort tid. I sidste ende betød det, at SAS skaffede sig af med alle sine Dash Q800-fly fra den canadiske producent.