Nyt innovationscenter skal sikre at det kommende storsygehus i Odense bliver indrettet optimalt. Hør ledende overlæge fortælle, hvorfor det er vigtigt at være ekstra opmærksom på indretningen.
15/02 16.32 2010
Opdateret: 15/02 17.15 2010
Odense

Første etape af storsygehus i gang

Et banebrydende innovationscenter er ved at blive bygget ved Forskerparken i Odense. Centeret skal sikre, at det kommende storsygehus bliver indrettet helt optimalt.
Innovationscenteret koster 6,5 milliarder kroner, og skal være med til at sikre, at al ting bliver placeret rigtigt i det kommende storsygehus.

Centeret er kun det andet i verden af sin slags og er bygget efter amerikansk forbillede. Planen er at de ansatte i de kommende år skal lege i det fiktive mini-sygehus, som centeret er. Ved hjælp af blandt andet flytbare vægge og udstyr skal de ansatte komme med deres bud på, hvordan det milliard-dyre byggeri skal indrettes

- Det er jo bedre, at vi gør det i en prototype. Det er langt billigere end at vi får nogle overraskelser, når man får det store hospital - så er det svært at lave om på det, siger Ole Vestergaard Poulsen, chef for innovationscenteret.

Se mere om det nye byggeri på TV2/Fyn mandag klokken 19.30.



Artikler fra forsiden
Syddanmark

Leder meldt til politiet

Den tidligere leder på specialinstitutionen, Kastaniely i Faaborg, Bente Madsen, blev onsdag meldt til politiet af Region Syddanmark. Årsagen er økonomiske uregelmæssigheder.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoer fra Odense

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN