Selskabet fynske medier, der ejer fyens stiftstidende og fyns amts avis, går nu til kamp mod endnu en lille sydfynsk netavis
17/04 11.03 2010
Opdateret: 17/04 14.06 2010
Links

Besøg Sydfynsavisen.dk

Relaterede artikler
10/03 12.25 2010

Bogstavet S skaber igen skænderier i Svendborg

07/03 17.34 2010

Tidligere kolleger støtter Frede Jakobsen

04/03 10.51 2010

Avis-strid fortsætter trods navneskifte

04/03 08.22 2010

Svendborg-avis skifter navn

03/03 17.51 2010

Journalist frataget sin fratrædelsesløn

02/03 18.16 2010

Fynske Medier til modangreb på ny avis

28/02 10.33 2010

Ny avis i Svendborg

Erhverv

Fynske Medier efter endnu en netavis

En tidligere fotograf på Fyns Amts Avis er blevet bortvist og mister sin fratrædelsesgodtgørelse fra Fyns Amts Avis efter at han har startet en netavis på Sydfyn.
Fotograf Kurt Hardi Gadeberg fratrådte som fotograf på Fyns Amts Avis 1. marts. Som led i en fratrædelsesordning skulle han have modtaget løn fra sin tidligere arbejdsgiver i seks måneder.

Men da Kurt Hardi Gadeberg fornylig kom hjem fra Thailand, lå der et brev fra Fynske Medier om, at de bortviser ham og fratager ham hans fratrædelsesgodtgørelse.

Årsagen er, at han har startet Sydfynsavisen.dk, der bringer nyheder, fotos og omtale af begivenheder fra det Sydfynske.

- Jeg er både vred og skuffet. Jeg synes, at det er meget småligt. Jeg har passet mit arbejde på avisen loyalt, også efter at jeg blev opsagt, siger Kurt Hardi Gadeberg.

I marts var Fynske Medier ude med riven over for journalist Frede Jakobsen, fordi han startede netavisen Svendborgsavis.dk. Frede Jakobsen blev ligeledes bortvist og mistede sin fratrædelsesordning. Samtidig blev han truet med sagsanlæg og måtte ændre avisen navn. Efterfølgende indgik Frede Jakobsen og Fynske Medier et forlig om hans fratrædelsesordning.

Chefredaktøren på Fyns Amts Avis bekræfter, at avisen har en sag kørende.

- Jeg kan bekræfte, at vi har en personalesag kørende, og jeg forventer, at de faglige organisationer går ind i sagen. Derudover har jeg ingen kommentarer, siger chefredaktør Jørgen Krebs fra Fyns Amts Avis.


Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Middelfart

Batmænd og batpiger fik succes

Bordtennisbat ligger godt i hånden på unge fynboer for tiden. Ved weekendens DM i bordtennis for ungdomsspillere var der rekordmange fynske deltagere kvalificeret.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om erhverv

Find indslag

Erhvervs-indslag fra februar 2011til marts 2012
Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN