Nyborg Gymnasium har taget en ny tilbygning i brug til 40 millioner kroner. Bygningen skal bruges til naturvidenskabelige fag og har eget observatorium.
10/01 16.07 2012
Opdateret: 10/01 16.28 2012
Nyborg

Nyborg Gymnasium ser stjerner

Nyborg Gymnasium har taget en ny tilbygning i brug til 40 millioner kroner. Bygningen skal bruges til naturvidenskabelige fag og har eget observatorium.
Sciencefløjen er blevet specialtegnet af arkitekter, så den passer til gymnasiets behov.
- De nye lokaler giver os mulighed for at skifte mellem teori og praksis på en helt anden måde. Det gør, at vi kan integrere undervisning og øvelser meget bedre, siger skolens vicerektor, Per Juul Larsen, til TV2/FYN.

Nyborg Gymnasium er et internationalt gymnasium med mange udenlandske elever, og dem kan den nye tilbygning være med til at tiltrække flere af. På toppen af fløjen er der bygget et observatorium, hvor eleverne har mulighed for at studere astronomi.
- Astronomi er jo en del af fysikken, og det er fantastisk at give eleverne mulighed for at studere det med egne øjne, slutter Per Juul Larsen.


Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Odense

Tour de Plejecenter

Ældre på Odenses plejecentre har fået deres egen udgave af Tour de France. 4 etaper med cykling på eldrevne cykler skal der til, før vinderholdet kåres.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoer fra Nyborg

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN