03/02 11.09 2012
Opdateret: 03/02 15.45 2012
Faaborg-Midtfyn
Slut med oversvømmelser i Sdr. Nærå
Et underdimisioneret kloaksystem har betydet våde fødder og triste miner hos beboerne i Sdr. Nærå. Men nu kan de smile igen. En ny pumpestation skal afhjælpe problemet.
I januar kunne TV 2/Fyn fortælle hvordan beboerne på Møllehøjvej i Sdr. Nærø havde store problemer med oversvømmelser.
Selv ved begrænsede mængder regn væltede vandet op af kloakkerne, og det gjorde det umuligt for beboerne at forlade deres huse i bil.
Det er Faaborg-Midtfyn Kommune, der har ansvaret for kloakken, og de har nu løst problemet med en ny pumpestation på Møllehøjvej.
- Den nye pumpestation skal aflaste den eksisterende regnvandsledning og sikre, at vandet ikke stiger op og forårsager oversvømmelser.
Arbejdet med at etablere pumpestationen vil gå i gang snarest muligt, siger afdelingschef Lisbeth Henriksen fra FFV Spildevand.
FFV Spildevand forventer, at pumpestationen står færdig omkring 1. marts.