Foto: Arkiv
03/02 11.27 2012
Opdateret: 03/02 15.44 2012
Fyn

Fynske cyklister ligeglade med større bøder

Fra årsskiftet kom det til at koste 700 kroner at køre over for rødt eller at cykle i gågaden. Men de højere bødetakster har ikke fået fynboerne til at køre pænere på cykel.
Alene i årets første uge fik de fynske cyklister bøder for 200.000 kroner.

- Her på Fyn har det ikke haft nogen effekt. Vi har skrevet markant flere bøder til cyklister - flere end vi nogensinde har gjort - og vi kan også konstatere, at bilisterne fortsat glemmer selen og taler i mobiltelefon, selvom bøderne er blevet forhøjede, siger leder af færdselsafdelingen ved Fyns Politi, Jørgen Andersen, til Newspaq.

Københavns Politi samt Østjyllands- og Syd- og Sønderjyllands Politi oplever også et stigende antal trafikforseelser trods de større bøder.


Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Krimi

31-årig kvinde forsvundet i Odense

Fyns Politi efterlyser en 31-årig kvinde, der mandag forsvandt fra sin bopæl i Odense.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om hele Fyn

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN