Foto: Lise Daugård
06/04 17.15 2012
Opdateret: 06/04 19.01 2012
Erhverv

Fandt cigaretskod i rugbrød

Et indbagt cigaretskod. Det var hvad en kunde hos Fyns største bagerfirma, From's Conditorier, fandt, da han købte et rugbrød. Det har han klaget over til Fødevarestyrelsen.
I følge BT fredag har sagen medført en indskærpelse fra Fødevarestyrelsen til From's Conditorier, der har fire egne bagerbutikker i det fynske og derudover leverer brød og kager til supermarkeder på det meste af Fyn.

Virksomheden mener ikke, at det kan være et skod, der er i rugbrødet - "da rygere er henvist til bestemte steder udenfor," står der i kontrolrapporten fra Fødevarestyrelsen.

- Derudover er min eneste kommentar, at jeg ikke har nogen kommentarer, siger direktør Bjarne Kyster Sveistrup fra From's Conditorier til BT.
Kunden har både indsendt rugbrødet med det indbagte cigaretskod og fotodokumentation fremgår det af kontrolrapporten fra Fødevarestyrelsen fra 22. marts.


Komment�r denne artikel

TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om erhverv

Find indslag

Erhvervs-indslag fra februar 2011 til marts 2013
Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN