Regeringens planer om højhastighedstog mellem landsdelene åbner helt nye muligheder for et større letbane-net på Fyn.
Fotograf: Kristina Thiesen

04/03 16.21 2013
Opdateret: 04/03 16.30 2013
Fyn

Letbane til hele Fyn

Regeringens planer om et nyt spor til højhastighedstog på Vestfyn åbner mulighed for endnu bedre adgang for fynboerne til destinationer i Odense.

Tanken er at samme skinnesystem kan bruges af forskellige togtyper.

Så kan tog fremover komme til at køre direkte fra Middelfart over Odense Banegård til universitetet og det nye supersygehus, uden at passagererne skal skifte tog.

I forvejen arbejdes på at integrere Svendborgbanen i den planlagte letbane i Odense.

Nu vil by- og kulturrådmand Steen Møller, Kons. foreslå Odense Byråd, at inddrage den vestfynske jernbane i planerne.

Når der kommer et særskilt spor til højhastighedstog får den regionale trafik mere plads, og det åbner mulighed for at integrere den i letbanen.

På sigt er håbet også at inddrage Nordfyn og Kerteminde.

- På den måde får vi en letbane, der binder hele Fyn sammen, siger Steen Møller.



Kommentér denne artikel

Artikler fra forsiden
Odense

Familier med børn rammes af besparelser

Børnefamilierne må holde for i den sparerunde, som Børn- og Ungeudvalget i Odense tirsdag fik på plads. Der skal spares knap 180 millioner kroner.



TV Fyn er i luften - se med her
Videoklip om hele Fyn

Find indslag

Seneste videoklip
Gratis Nyhedsbrev

Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN