Politiet beder folk i Odense SØ gå inden døre og lukke vinduer og ventilationer. En voldsom brand hærger en industribygning på Peder Skrams Vej.
Læs også: Brand skyldes fejl i eltavle
Ved 19-tiden brød en brand ud i en industribygning på Peder Skrams Vej 4 i det sydøstlige Odense. Det drejer sig om værktøjslageret Dorch og Danola.
Brandvæsenet måtte lade bygningen brænde ned og koncentrere sig om at forhindre nabobygningerne i at bryde i brand.
Læs også: 500 kvadratmeter stor industribygning udbrændt i Odense
Ingen personer befinder sig i de brændende lokaler, og politiet er i færd med at undersøge de omkringliggende bygninger.
Under branden dukkede indehaveren Torben Madsen op og han fortalte TV 2/FYN's reporter på stedet, at der i bygningen er adskillige tanke med brandbart olie.
Se interview med Torben Madsen ved at klikke på billedet.
Christian Eriksens barndomsklub kan se frem til at modtage flere hundrede tusinde kroner, hvis fynboen bliver solgt. Det giver os mulighed for at drømme, siger klubformand.
Med dagens fynske nyheder, overblik over ind- og udland og omtale af aftenens udsendelser på TV 2/FYN