I det fynske folks tjeneste

Alle partier på Nordfyn med i konstituering

Alle fem partier i den nyvalgte kommunalbestyrelse i Nordfyns Kommune indgik mandag en konstitueringsaftale.

Borgmester Morten Andersen er glad for, at alle partier har valgt at være med i konstitueringsaftalen, da det giver et godt rygstød for det politiske arbejde i de kommende fire år.

Venstre, Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, SF og Det Konservative Folkeparti står bag konstitueringsaftalen, som faldt på plads mandag.

Aftalen betyder samtidig, at alle partier er repræsenteret i Økonomiudvalget.

Borgmester Morten Andersen (V) er glad for, at det lykkedes at få alle partier med i konstituerings aftalen.

- Vi har fået en udvalgssammensætning, hvor alle partier får indflydelse, og det, tror jeg, giver de bedste forudsætninger for samarbejdet. Vi har sammensat et stærkt hold i alle udvalgene, og jeg ser frem til samarbejdet såvel i kommunalbestyrelsen som i udvalgene, siger Morten Andersen (V) i en pressemeddelelse.

Den nye kommunalbestyrelse og de politiske udvalg er gældende fra den 1. januar 2018.

Læs også Nordfyn: Absolut flertal til Venstre

Konstitueringsaftale for Nordfyns Kommune

Borgmester Venstre, Morten Andersen
1. Viceborgmester, Venstre, Anja Lund
2. Viceborgmester, Socialdemokratiet, Gert Rasmussen
 
Økonomiudvalg 7 personer
1. Borgmester, Morten Andersen, Venstre
2. Helle Brunse, Venstre
3. Mogens Christensen, Venstre
4. Anders Thingholm, Det Konservative Folkeparti
5. Jane Yndgaard, Dansk Folkeparti
6. Kim Johansen, Socialdemokratiet (næstformand)
7. Anne-Lise Sievers, SF
 
Arbejdsmarkedsudvalget 5 personer
1. Kim Johansen, Socialdemokratiet (formand)
2. Dorte Schmidt, Socialdemokratiet
3. Peder Svensson, Dansk Folkeparti (næstformand)
4. Brian Korsgaard, Venstre
5. Claus Halsgaard Pedersen, Venstre
 
Erhverv- Kultur & Fritidsudvalget 7 personer
1. Mette Landtved Holm, Venstre (formand)
2. Helle Brunse, Venstre
3. Ole Taustrup Hansen, Venstre
4 Anette Allesø, Venstre
5. Pia Longet, Socialdemokratiet (næstformand)
6. Anette Lykke Jensen, Socialdemokratiet
7. Anders Funch Engelstad, SF
 
Social & Sundhedsudvalget 5 personer
1. Mogens Christensen, Venstre (formand)
2. Bent Soelberg, Venstre
3. Gitte Kristiansen, Venstre
4. Gert Rasmussen, Socialdemokratiet (næstformand)
5. Helle Waagner, Socialdemokratiet
 
Teknik & Miljøudvalget 5 personer
1. Anders Thingholm, Det Konservative Folkeparti (formand)
2. Ole Taustrup Hansen, Venstre
3. Palle Yndgaard, Venstre
4. Brian Lebæk, Socialdemokratiet (næstformand)
5. Pia Longet, Socialdemokratiet
 
Børne & Ungeudvalget 7 personer
1. Anja Lund, Venstre (formand)
2. Kenneth Clasen, Venstre
3. Anette Allesø, Venstre
4. Brian Korsgaard, Venstre
5. Dorte Schmidt, Socialdemokratiet
6. Jane Yndgaard, Dansk Folkeparti (næstformand)
7. Anne-Lise Sievers, SF
 
Udvalget, Børn & Unge 2 personer
1. Ole Taustrup Hansen, Venstre (formand)
2. Anette Lykke Jensen, Socialdemokratiet