I det fynske folks tjeneste

Anja-projekt vakler i Faaborg

René Dehn har trukket sig som træner i håndboldklubben Faaborg HK, og dermed virker det tvivlsomt, om Anja Andersen kommer til klubben.

Projektet med Anja Andersen som herretræner i Faaborg HK kan kollapse, inden det bliver en realitet. René Dehn, der skulle varme trænersædet i klubben, indtil Anja Andersen kunne tiltræde, har valgt at trække sig.

- Jeg er netop blevet far, men det har også spillet afgørende ind, at jeg havde en forventning om at skulle hjælpe Anja i Faaborg. Når det ikke ser ud til, at hun kommer foreløbig, er situationen en anden for mig, siger René Dehn til Ekstra Bladet og peger også på, at truppen i Faaborg ikke ligefrem er imponerende.

Siden Anja Andersen blev bragt i spil til trænerjobbet i klubben, har en lang række af klubbens spillere søgt andre steder hen, og ifølge René Dehn er der i øjeblikket kun 12-13 spillere til rådighed.

Ifølge klubbens direktør, Lars Brunse, er projektet med Anja Andersen, der får løn fra FCK frem til årsskiftet, ikke dødt.

- Men umiddelbart kan det først blive den 1. januar. Intet er 100 procent afklaret, siger han til avisen.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.