I det fynske folks tjeneste

Anja-projekt vakler i Faaborg

René Dehn har trukket sig som træner i håndboldklubben Faaborg HK, og dermed virker det tvivlsomt, om Anja Andersen kommer til klubben.

Projektet med Anja Andersen som herretræner i Faaborg HK kan kollapse, inden det bliver en realitet. René Dehn, der skulle varme trænersædet i klubben, indtil Anja Andersen kunne tiltræde, har valgt at trække sig.

- Jeg er netop blevet far, men det har også spillet afgørende ind, at jeg havde en forventning om at skulle hjælpe Anja i Faaborg. Når det ikke ser ud til, at hun kommer foreløbig, er situationen en anden for mig, siger René Dehn til Ekstra Bladet og peger også på, at truppen i Faaborg ikke ligefrem er imponerende.

Siden Anja Andersen blev bragt i spil til trænerjobbet i klubben, har en lang række af klubbens spillere søgt andre steder hen, og ifølge René Dehn er der i øjeblikket kun 12-13 spillere til rådighed.

Ifølge klubbens direktør, Lars Brunse, er projektet med Anja Andersen, der får løn fra FCK frem til årsskiftet, ikke dødt.

- Men umiddelbart kan det først blive den 1. januar. Intet er 100 procent afklaret, siger han til avisen.