I det fynske folks tjeneste

Assens Kommune - Kandidater

-

-

A: Socialdemokratiet, opstillet sideordnet, 16 kandidater:


1. * Henrik Hansen, skoleleder, Assens
2. Jytte Madsen, miljøkonsulent, Ebberup
3. Kurt Christensen, funktionsleder, Sønderby
4. John Duus Hansen, distributionsleder, Assens
5. Harry Elmann Hansen, stationsleder, Assens
6. Torben Skou Hansen, lagerchef, Barløse
7. Dorthe Olsen, sygeplejeske, Assens
8. Sven Rehn, efterskolelærer, Assens
9. Lone Nielsen, social- og sundhedsassistent, Assens
10. Ib Poulsen, forstander, Assens
11. Carsten Smedegård, smed, Assens
12. Jens Madsen, lærer og biavler, Assens
13. Ingrid Carlsen, cafeteriaassistent, Turup
14. Freddy Kristensen, specialarbejder, Turup
15. Per Rasmussen, arbejdskonsulent, Assens
16. Agnete Stampe, montrice, Assens


* Mærkesagerne er nej til udlicitering af bløde områder, nej til snævre 8-7 afgørelser og at borgerne skal høres inden beslutningerne.

Valgforbund: A+B


B: Det Radikale Venstre, opstillet på partiliste, 7 kandidater:


1. * Jens Kristian Elvstrøm
2. Morten Kirk Jensen
3. Peder Erbo Andersen
4. Jørgen Bang
5. Torben Enevoldsen
6. Sune E. Leisner
7. Steen Jensen


* Mærkesagerne er skoler og børnehaver, mere erhvervsliv og samarbejde mellem de to fløje i byrådet.


Valgforbund: A+B

C: Det Konservative Folkeparti, opstillet sideordnet, 6 kandidater:


1. * Truels Schultz, kriminalassistent, Ebberup
2. Carsten Hogrefe, direktør, Assens
3. Per Sonne, lektor, Å
4. Jørgen Knudsen, driftschef, Assens
5. Ole Madsen, Fultonchef, Assens
6. Margit Hansen 


* Mærkesager er bredt samarbejde, udlicitering men på en fornuftig måde samt oprettelsen af et erhvervssekretariat.


Valgforbund: C+0+V+Z

M: Medborgerlisten, opstillet sideordnet, 11 kandidater:


1. * Kirsten Broberg
2. Per Johannesen
3. Katrine Grønlund Poulsen
4. Thomas Bruun
5. Mette Nordtorp
6. Bjarne Nielsen
7. Bolette Holm
8. Christian Blaschke
9. Bent Løfqvist
10. Karen Margrethe Nielsen
11. Morten Bj. Thomsen


* Mærkesager er nej til udlicitering af de bløde områder, nej til blokpolitik og en forbedring af kulturlivet - både professionelt og på amatørbasis. Medborgerlisten vil også kæmpe for en trafikhavn.

Ikke i valgforbund



O: Dansk Folkeparti, opstillet sideordnet, 5 kandidater:


1. Peter Glerup
2. Bent Mikkelsen
3. Claus Andersen
4. Jette Byg
5. F. Byg

Valgforbund: C+0+V+Z


V: Venstre, Danmarks Liberale Parti, opstillet sideordnet, 12 kandidater:


1. * Hans Ole Hansen, borgmester, Assens
2. Kamma Hansen, kulturudvalgformand, Helnæs
3. Søren Kappendrup, konsulent
4. Mette Frank Hansen, lærer, Assens
5. Søren Edlefsen, direktør, Assens
6. Anders Rasmussen, gårdejer, Salbrovad
7. Ole West Hansen, gårdejer, Kaslund
8. Børge Hemmingsen, vicepolitikommisær, Assens
9. Kent Sørensen, halassistent, Assens
10. Jens Poulsen, direktør, Torø Huse
11. Lars Hestholm, lagerassistent, Gamtofte
12. Ernst Heesche, skoleleder, Assens


* Mærkesagerne er at gennemføre det planlagte investeringsplaner, udlicitering af aktiveringsområdet og at få lavet Assens Sygehus om til et plejecenter.


Valgforbund: C+0+V+Z

Z: Fremskridspartiet, opstillet sideordnet, 1 kandidat:


1. Karsten Damm


Valgforbund: C+0+V+Z


 


Har vi glemt din link, så send en mail med den


Tilbage til hovedsiden om Assens Kommune