I det fynske folks tjeneste

Borger: Odense bruger pengene forkert

En pensioneret slagter har brugt de sidste år på at gennemtrawle Odense Kommunes udgifter. Han har fundet mange eksempler, hvor kommunen i hans øjne bruger pengene helt forkert.

00:14

En pensioneret slagter har brugt de sidste år på at gennemtrawle Odense Kommunes udgifter. Han har fundet mange eksempler, hvor kommunen i hans øjne bruger pengene helt forkert.

1 af 2

Nye prestigefulde bygningsværker, dyre infrastrukturprojekter og fancy sports- og kulturarrangementer har udhulet kommunekassen i Odense. Den holdning vinder stadig bredere opbakning efter, at det er blevet meldt ud, at særligt de borgernære velfærdsområder i byen nu igen skal svinge sparekniven.

Den pensionerede slagter Frank Eistrup har de seneste år brugt sin fritid på at søge aktindsigter i budgetter og fakturaer i alt fra byens letbaneprojekt til forbruget i vækstprojektet Odense & Co..

For ham har det længe stået klart, at prioriteringen af pengene i Odense Kommune er forkert.

- Hvorfor skal det være prestigeprojekter hele tiden – det er jo det, det går op i. Min bekymring går på, hvad der kommer til at ske med byen de kommende år, hvis vi fortsætter med samme pengeforbrug – og der ikke er styr på forbruget. Kunne ambitionen ikke i stedet være, at man havde et ordentligt skolevæsen og nogle gode pasningstilbud, spørger Frank Eistrup.

Frank Eistrup har på baggrund af sine mange gennemgange af kommunens brug af skattekroner skrevet op mod 300 læserbreve i et forsøg på at råbe byrådspolitikerne op.

- Jeg er alvorligt bekymret for byens fremtid. Hvorfor skal Odense bruge 100 millioner kroner om året på vækst, når man ikke har noget at vækste for? Man skal skære i skolerne, man skal skære børnehaverne og man skal skære på ældreområdet – og der hopper kæden af for mig. Vi kan jo ikke tilbyde virksomheder og medarbejdere at komme til Odense, når vi ikke kan tilbyde dem en ordentlig pasningsordning og en ordentlig skole, siger Frank Eistrup.

Politikere: Vi er nødt til at se på vækststrategien

Alligevel er det først nu – efter endnu en runde af massive besparelser på skoler, daginstitutioner, ældrepleje og handicaphjælp – at nogle af politikerne er begyndt at lytte til det, den garvede læserbrevsskribent har skrevet længe.

Børn- og Ungerådmand, Susanne Crawley, sagde i forbindelse med de netop udmeldte besparelser på hendes område, at det nu er nødvendigt, at man forsøger at finde nogle af besparelserne på kommunens vækststrategi.

- Det kunne jo være, at vi skulle til at have et andet syn på vækst, end man har haft hidtil i den her by. Børnefamilier er vækst, og derfor er man også nødt til at investere i velfærd, lød det i sidste uge fra rådmanden.

Samtidig forlyder det nu fra Venstres politiske ordfører, Bo Libergren, at man gerne vil være med til at se, om der er hjørner af vækststrategien, som bør ofres for at friholde børn, unge, ældre og handicappede for nogle af de nedskæringer, som truer. 

03:43

Kritik: Odense prioriterer anlæg og kulturarrangementer fremfor borgernær velfærd

Luk video

- Vi kigger på kommunens økonomi som en helhed. Vi har ikke nogen hellige køer i forhold til, at der er nogen penge, der er hegnet ind og ikke må røres. Vi synes måske, at man kunne give vækststrategien et serviceeftersyn, og der er i det hele taget en del puljer under økonomiudvalget, som der kunne kigges på, siger Bo Libergren.

Det er blandt andet regeringens omprioriteringsbidrag, udgifter til flygtninge og stigende udgifter til udsatte børn- og unge, der ligger bag de besparelser, der nu truer i de tre forvaltninger, som tager sig af områderne for børn og unge og ældre.

FAKTABOKS: 

 Odense Kommune skal i alt spare 185,6 millioner kroner - og langt de fleste af de penge skal altså findes på f.eks. skoler, daginstitutioner og ældrepleje.
 
* 71,4 millioner kroner i Børn- og Ungeforvaltningen.
* 60,9 millioner i Beskæftigelses- og Socialforvaltningen.
* 31,4 millioner i Ældre- og Handicapforvaltningen.
* 11,5 millioner i By- og Kulturforvaltningen.
* 10,4 millioner i Borgmesterforvaltningen.

Herunder kan du se nogle af Frank Eistrups beregninger. Her er det udgifter for Odense&Co i 2014 og 2015.

Gaver blomster20142015i alt
Møder, Frokost, Middag, arrangementer95546,20176128,4311674,63
Arrangementer7288496,2414678776,16167272,40
Fly, Tog, Transport20297661,7297661,70
Fly, Tog, Transport gæster/delegationer1298504,5030106946,63205451,13
Fly indland461600,0033485,7565085,75
Hotel DK22377,002377,00
Hotel udland1020050,882875483,5695534,44
Hotel gæster763278,5063278,50
Forplejning i forbimndelse med rejser410211,00965103,0075314,00
Konferencegebyr1819899,416414830,8934730,30
Kørsel egen bil14303,50961262,2365565,73
P-afgift112130,6412130,64
Taxa222397,35393416,35813,65
Taxa udlandet12627510,669820954,6148465,27
Offentlig transport32196,69183598,595795,28
Storebælt4755697,846740993,2596691,09
62876,50153525,006401,50
samlet
476713,91786558,101259243,01
Lønudgift
6183374,007.136.732,0013320106,00