I det fynske folks tjeneste

Ekskriminalchef fra Odense tiltalt for mandatsvig

Den tidligere leder af kriminalpolitiet i Odense, Jens Erik Lehmann, er i sin egenskab af kasserer i Investerforeningen 22.2 1995, blevet tiltalt for groft mandatsvig. Sammen med to andre medlemmer i foreningens ledelse har han boltret sig i medlemmernes penge - tilsammen har de svindlet for 1,6 millioner kroner.

-

Den tidligere leder af kriminalpolitiet i Odense, Jens Erik Lehmann, er i sin egenskab af kasserer i Investerforeningen 22.2 1995, blevet tiltalt for groft mandatsvig. Sammen med to andre medlemmer i foreningens ledelse har han boltret sig i medlemmernes penge - tilsammen har de svindlet for 1,6 millioner kroner.

I syv år har har de tre bestyrelsesmedlemmer suget af investorforeningens kasse. Udenlandsrejser, computerudstyr, teaterbilletter og restaurantbesøg - ja selv penge til barbergrej er blevet trukket ud af foreningens kasse.

Sigtelsen blev rejst for to år siden og nu er anklageskriftet på plads. Sagen skal behandles af retten i Rødding, og retten har beskikket en advokat til at varetage medlemmernes interesser og opgøre erstatningskravet, skriver Ritzau. Efterforskningen er blevet udført af Bagmandspolitiet i samarbejde med kriminalpolitiet i Haderslev.

 

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.