I det fynske folks tjeneste

Flere fynboer i 2030

Fyn er en af fremtidens vinder-regioner, når det handler om befolkningsfremgang. En befolkningsprognose for 2030 viser, at danskerne om 20 år vil foretrække at bo i Østjylland og på Fyn fremfor i hovedstadsregionen.

 

Prognosen over befolkningstilvæksten er udarbejdet af Statistikservice, og bygger blandt andet på fremskrivninger af Danmarks nuværende demografi, befolkningens fertilitet og uddannelsesmønster.

- Modsat hvad man skulle tro, så bliver hovedstadsregionen affolket de kommende 20 år, og vores tal viser at især områderne omkring Århus og Odense vil opleve markant befolkningstilvækst, siger Jesper Sørensen fra Statistikservice.

På Fyn er Middelfart den største vinder med en befolkningstilvækst på næsten 11 procent. Odense får seks procent flere indbyggere, mens Langeland og Ærø står til fortsat at miste indbyggere.
Hvis fremskrivningen holder vil der i 2030 være 517.697 fynboer mod 486215 i dag.

Kamp mellem kommunerne

Allerede nu kæmpe de fynske kommuner intensivt om at få sin del af tilflytterne. Søndag holdt Faaborg-Midtfyn åben kommune.

- Formålet er at trække nye borgere til og vise vores egne borgere, hvad vi kan byde på siger Lennart Jørgensen, der er projektansvarlig, for Åben Kommune i Faaborg-Midtfyn.

På torvet i Ringe var der både ejendomsmæglere og repræsentanter for pasningstilbuddene i kommunen.

Ærø har netop sendt et skib til København for at fortælle om sydhavsøens mange fordele, og flere andre fynske kommuner har kørt kampagner i tv for at lokke tilflyttere til deres kommuner.

Se tallene for alle fynske kommuner:

Kommune20102030Udvikl.Befolkning
Assens42346451016,51%2755
Faaborg-Midt52140549645,42%2824
Kerteminde23781252246,07%1443
Langeland1354313146-2,93%-397
Middelfart378704199810,90%4128
Nordfyns29813324338,79%2620
Nyborg32001347918,72%2790
Odense1886972006516,34%11954
Svendborg59460630636,06%3603
Ærø65646326-3,63%-238

Kilde: statistikservice.dk

Hele landet

 

Læs mere på statistikservice.dk

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.