I det fynske folks tjeneste

Fyns Amt - Kandidater til Amtsrådet

-

-

A: Socialdemokratiet, 28 kandidater:


1. Poul Erik Svendsen, Aarup, genopstiller
2. Maiken B. Christensen, Odense
3. Ib Madsen, Odense, genopstiller
4. Dorte Hjertstedt, Odense, genopstiller
5. William Jensen, Svendborg, genopstiller
6. Carl Erik Jensen, Middelfart, genopstiller
7. Ejvind Hansen, Otterup, genopstiller
8. Poul Erik Hansen, Nyborg, genopstiller
9. Ingerlise Paustian, Faaborg
10. Jens-Arne Hansen, Kerteminde
11. Allan Andersen, Odense
12. Dagmar Andersen, Odense
13. Jan B. Larsen, Odense
14. Poul Holm Joensen, Svendborg
15. Karl Vinther, Assens, genopstiller
16. Jan Helbak, Odense
17. Hanne B. Jensen, Hesselager
18. Jan Andersen, Søndersø
19. Elna Johansen, Faaborg
20. Søren Andersen, Odense
21. Hamid Reza Ziadmanesh, Ullerslev
22. Kjeld Pilely, Odense
23. Johanna Jørgensen, Svendborg
24. Jørgen S. Dideriksen, Kværndrup
25. Michael M. Carlsen, Odense
26. Bent Gregersen, Ærøskøbing
27. Lea Bahnsen, Odense
28. Tom Børner, Odense


Ikke i valgforbund


B: Det Radikale Venstre, 31 kandidater:


1. Kristian Grønbæk Andersen, Odense
2. Dorrit Myltoft, Nyborg
3. Søren Steen-Jensen, Faaborg
4. Erik Simonsen, Odense
5. Majken Røder, Tommerup
6. Peter Bromark, Kerteminde
7. Leif Starostka, Middelfart
8. Bent Hansen, Årslev
9. Alfred Andersen, Faaborg
10. Solvejg Gaarsmand, Munkebo
11. Søren Henriksen, Glamsbjerg
12. Baktyar Baram, Odense
13. Kaj Andersen, Særslev
14. Kent Skov, Odense
15. Inge Dam, Nyborg
16. Mogens Godballe, Brenderup
17. Finn Olsen, Nyborg
18. Anne Balslev, Ærø
19. Michael Stæhr, Middelfart
20. Jacob Pedersen, Odense
21. Niels Andersen, Middelfart
22. Kurt Sorknæs, Egebjerg
23. Ebbe Hansen, Otterup
24. Maj-Britt Abou-Chouk, Odense
25. Bent Åge Rasmussen, Svendborg
26. Lis Andreasen, Odense
27. Margit Jørgensen, Rudkøbing
28. Lisbeth Lauridsen, Ringe
29. Jørgen Jensen, Otterup
30. Henning Meldgård, Nørre Aaby
31. Poul Poulsen, Årup


Valgforbund: B+C+0+V

C: Det Konservative Folkeparti, 28 kandidater:


1. Jan Boye, Odense, genopstiller
2. Steen Møller, Odense, genopstiller
3. Ib Spanggaard, Nyborg, genopstiller
4. Pernille Weiss, Odense, genopstiller
5. Søren Salling, Odense
6. Poul Sækmose, Odense
7. Per Berg Pedersen, Odense
8. Flemming Ejde Nielsen, Svendborg
9. Ole Nielsen, Vissenbjerg
10. Jørgen Møller, Bogense
11. Anne Henriksen, Korup
12. Ejvind Høyer Nielsen, Langeskov
13. Poul Henriksen, Ullerslev
14. Flemming Nielsen, Lumby
15. Lis Vigel, Broby
16. Lars Prytz, Tranekær
17. Carina Christensen, Middelfart
18. Preben Juhl Rasmussen, Gudme
19. Palle R. Pedersen, Faaborg
20. Offer Madsen, Glamsbjerg
21. Tove Bech, Odense
22. Leif Hansen, Kerteminde
23. Kathrine Sørensen, Odense
24. Flemming Hansen, Middelfart
25. Per Sonne, Assens
26. Erling Veie, Faaborg
27. Erling Justesen, Ejby
28. Carl Martin Christensen, Søndersø

Valgforbund: B+C+0+V


D: Centrum Demokraterne, 9 kandidater:


1. Ebbe Kalnæs, Marstal
2. Kim Slott Nielsen, Odense
3. Hans Henrik Nielsen, Tommerup
4. Michael Winkler, Tommerup
5. Elisabeth Christensen, Svendborg
6. Olaf Nielsen, Odense
7. Sven Uglebjerg
8. Kirsten Clausen, Marstal
9. Anette Breumsø, Rynkeby


Valgforbund: D+L+Q


F: Socialistisk Folkeparti, partiliste, 23 kandidater:


1. Lykke Debois, Faaborg, genopstiller
2. Karsten Hønge, Odense
3. Holger Lomholt, Odense
4. Poul Rye Kledal, Søndersø
5. Michael Martin Jensen, Langeland.
6. Elsa Knudsen, Nyborg
7. Bent Rasmussen, Gislev
8. Klaus Bjerg Christensen, Gudme
9. Allan Krautwald, Svendborg
10. Anna Kjærbøll, Rudkøbing
11. Torben Smith, Ringe
12. Henrik Frydenborg, Tommerup
13. Sharif Sendi, Odense
14. Inge Dreyer, Middelfart
15. Jan Arenst, Ærøskøbing
16. Linda Pedersen, Assens
17. Helene Dambo, Kerteminde
18. Bent Nielsen, Langeskov
19. Ane Sandal Rettig, Odense
20. Andreas Feirup, Ejby
21. Merete Larsen, Odense
22. Hans-Christian W. Rasmussen, Otterup
23. Else Klint, Kragelundvej, Ørbæk

Valgforbund: F+U+Ø


O: Dansk Folkeparti, sideordnet opstilling, 13 kandidater: 


1. Ib Dalsfledt, Assens, genopstiller
2. Tage Kiltang Bartholin, Haarby
3. Finn Kongsgaard, Nr. Aaby, genopstiller
4. Alex Larsen, Søndersø
5. Bjarne Tychsen, Faaborg
6. Poul Lindholm Nielsen, Odense
7. N. J. Stage Nielsen, Odense
8. Tina Petersen, Svendborg, genopstiller
9. Arne Gerstrøm, Ringe
10. Mogens Rasmussen, Odense
11. Keld Vidkjær Nielsen, Millinge
12. Rikke Mogensen, Odense
13. Carl F. Krapalis, Langeskov


Valgforbund: B+C+O+V


Q: Kristeligt Folkeparti, sideordnet opstilling, 8 kandidater: 


1. Oluf Jensen, Middelfart
2. Marianne Karlsmose, Odense
3. Jens Ole Madsen, Assens
4. Gert Madsen, Haarby
5. Thomas Normann Pedersen, Odense
6. Ruth Iversen, Munkebo
7. Lars Griffelglad, Ørbæk
8. Jens Lemming, Odense

Valgforbund: D+L+Q


R: Dansk Samling, 2 kandidater:


1. Hans Møller Hansen, Nyborg
2. Kirsten Dons, Odense

Ikke i valgforbund


V: Venstre, Danmarks Liberale Parti, 20 kandidater:


1. Poul Weber, Egebjerg
2. Carsten Abild, Otterup, genopstiller
3. Bo Libergren, Dalum, genopstiller
4. Ingeborg Moritz Hansen, Kerteminde
5. Rasmus Høyby, Faaborg, genopstiller
6. Gunner Lorentsen, Harndrup, genopstiller
7. Troels Krøyer, Svendborg
8. Jesper V. Christensen
9. Ove Kristensen
10. Thomas Eidsdal
11. Jette West
12. Ove Erling Mortensen, Svendborg, genopstiller
13. Tove Larsen, Odense
14. Niels Grønnegaard
15. Lars Voldsgaard
16. Jette Jonge
17. Steen Virkelyst
18. Hanne Staff, Stenstrup, genopstiller
19. Regitze Tilma
20. Bente Askholm


Valgforbund: B+C+O+V


Ø: Enhedslisten, partiliste, 9 kandidater:


1. Henrik Nedergaard, Svendborg
2. Finn Hansen, Odense
3. Stine Johansen, Langeskov
4. Signe Færch, Odense
5. Morten Pabst Petersen, Søllested
6. Knud Clemmensen, Svendborg
7. Regnar Hansen, Odense
8. Orla Eggebrecht, Rynkeby
9. Lars Schou, Rudkøbing


Valgforbund: F+U+Ø


L: Fyns Amts Borgerliste, 12 kandidater:  


1. Jørgen Pless, Svendborg
2. Alfred Hansen, Korup
3. Bodil Lund, Rudkøbing
4. John Jakobsen, Vissenbjerg
5. Ove K. Pedersen, Faaborg
6. Frits Ingemann, Otterup
7. Lene Piester, Oure
8. Jens Brandt, Strib
9. Ingolf Filt Hansen, Gislev
10. Villy Andersen, Nr. Aaby
11. Jytte Madsen, Bogense
12. Vagn Lundbye, Rudkøbing

Valgforbund: D+L+Q

U, Unionsmodstanderne Demokratisk Fornyelse, 4 kandidater:


1. Poul Stokkebro, Faaborg
2. Henrik Madsen, Glamsbjerg
3. Michal Rønsner, Odense
4. Bodil Andersen, Årslev

Valgforbund: F+U+Ø


Å. Otto Dittmann,1 kandidat


1. Otto Dittmann, Korinth.


Ikke i valgforbund


Har vi glemt din link, så send en mail med den


Tilbage til Fyns Amts hovedside