I det fynske folks tjeneste

Fynsk fraktion for voldelige fodboldfans

Odense har fået sin første fodbold-fanklub, der bekender sig til vold og hooliganisme. Fraktionen Odense FC var ansvarlig for optøjerne i forbindelse OB?s kamp mod Aab i søndags, og hooligan-klubben er parat til mere vold og flere slagsmål i forbindelse med OB?s kampe.

-

En gruppe OB-tilhængere bekender sig til vold og hooliganisme

Odense har fået sin første fodbold-fanklub, der bekender sig til vold. Fraktionen Odense Fight Club var ansvarlig for optøjerne i forbindelse OB?s kamp mod Aab i søndags, og hooligan-klubben er parat til mere vold og flere slagsmål i forbindelse med OB?s kampe.

- Odense Fight Club er en fanatisk og hooliganistisk fraktion, som lever for Odense Boldklub, hedder det blandt andet på klubbens hjemmeside.

I følge hjemmesiden blev Odense FC stiftet i 2004, og klubben er ikke bange for at bekende sig til hooliganisme og vold.

- Odense Boldklub er én af de klubber herhjemme, som besidder en minoritetsgruppe af hooliganistiske tilhængere, der ikke er bange for at søge til volden - vold falder os derimod naturligt, hvis vi føler os provokerede, skriver klubben på sin hjemmeside.

Hos superligaklubben OB er man ikke begejstret for den nye hooliganistiske organisation.

- Vi tage skarpt afstand fra denne klub. Det er ikke en positiv udvikling, og vold hører ikke hjemme i forbindelse med fodbold, siger Tue Kempf, der er kommerciel chef i OB.

Odense FC var senest i aktion i søndags, hvor de røg i slagsmål med fans fra Aab. Ofte er slagsmålene aftalt på forhånd, og nogle af medlemmerne får til opgave at filme optøjerne, mens de står på. På Odense FC?s hjemmeside kan man som medlem finde billeder og video fra nogle af klubbens slagsmål med hooligans fra andre danske superligaklubber. På klubbens debatforum diskuterer medlemmerne ivrigt brug af vold.

- Vi kender godt flere af disse unge, som alle har fået karantæne fra Odense Stadion. Men vi mener, at vi har styr på udviklingen, og de private slagsmål foregår jo ikke på stadion, men er aftalte møder efter kampene, siger Tue Kempf fra OB.