I det fynske folks tjeneste

GOG indfører skadespolitik

GOG tager nu konsekvensen af de mange skader i klubben. Det sker mindre end en uge efter TV2/FYN i den Kvarte Time viste hvor mange skader, der var på klubbens ungdomshold.

De mange skader blandt spillerne skal stoppes

GOG tager nu konsekvensen af de mange skader i klubben.
Det sker mindre end en uge efter TV2/FYN i den Kvarte Time viste hvor mange skader, der var på klubbens ungdomshold.

GOG direktør Arne Buch har i den forløbne uge sat sig til tasterne og har formuleret et udkast til en skadespolitik for GOG. Udkastet skal nu diskuteres af den sportlige ledelse i den nærmeste fremtid.

Formålet er at få sat fokus på de mange skader blandt ungdomsspillerne, så især nye trænere ved, hvordan de skal forholde sig til skader.

Udkastet til skadespolitiken vil især fokusere på tre elementer. For det første skal klubben undersøge hvad den kan gøre for at forebygge skader. For det andet skal trænerne vide, hvordan de skal handle, når skaden er sket. Og som det sidste skal klubben sikre at trænerne har den fornødne opdatering og uddannelse på området via eksterne og interne kurser i skadesforebyggelse.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.