I det fynske folks tjeneste

Helvegs debut udsat

Ingen spilletid til Thomas Helveg i Royal League. Læggen driller.

Der bliver ingen turneringsdebut til fodboldspilleren Thomas Helveg, når OB søndag spiller Royal League. Helveg har problemer i læggen og spares.

OB spiller søndag eftermiddag Royal League-kamp mod Helsingborg, men den kamp giver ikke turneringsdebut til klubbens nyindkøbte landsholdsspiller Thomas Helveg. Den rutinerede fynbo spares på grund af problemer i den ene læg.

- Thomas trænede for fuld kraft i går, men vi har valgt at spare ham. Havde det været strengt nødvendigt, så kunne han godt have spillet, siger OB's kommunikationschef Peter Hørlüch til Ritzau.

Heller ikke klubbens nye angriber Srdjan Radonjic er med. Fynboerne har ikke modtaget hans arbejdstilladelse endnu, men håber at have den på plads næste søndag, hvor OB møder SK Brann. Dermed er Jonas Troest den eneste af OB's nye folk, der kan få debut søndag.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.