I det fynske folks tjeneste

Valgkampens dag 14: Her er mandagens fynske valgarrangementer

Mandag er valgkampens 14. dag - og samtidig også endnu en dag med masser af fynske valgbegivenheder.

Dagen efter det store Valgfolkemøde på TV 2 i Odense fortsætter valgkampen for fuld fart her på Fyn.



Dagen efter det store Valgfolkemøde på TV 2 i Odense fortsætter valgkampen for fuld fart her på Fyn.

Der er en lang række valgrelaterede begivenheder, og herunder kan du se flere af dem.

Har du et valgarrangement, du gerne vil have omtalt?

På TV 2/Fyn har vi samlet en valgkalender, der giver et overblik over de fynske valgarrangementer. Og du kan også få dit arrangement i valgkalenderen.

Det gør du ved at sende en mail til fv19@tv2fyn.dk med oplysninger om begivenheden, deltagere samt tid og sted.

TV 2/Fyn giver dig her et kort overblik over, hvad der sker på Fyn på valgkampens 14. dag.

Hvad: Hvordan lyder den politiske debat, når den kickstartes af en politisk teaterforestilling? 

Skuespiller, Christian Gade Bjerrum, er klar på scenen for at undersøge “Folketingskandidaten” med alt hvad det indebære af politik, mod, tvivl, selviscenesættelse, kamp, krig, demokrati og kærlighed.

Herefter vil lokale folketingskandidater debattere politik hele tiden med afsæt i teaterforestillingen om livet som folketingskandidat.

Blandt publikummer er ungdommen i form af højskoleelever, som får den politiske debat at opleve i langt mere performativt og kunstnerisk rum. 

Hvem: 

Kim Aas - Socialdemokratiet

Ole Pedersen - Venstre

Line Gessø - Alternativet

Søren Hillers - Radikale

Gert Dyrn - Klaus Riskær Pedersen

Renè Jørgensen - Dansk Folkeparti

Carsten Bach - Liberal Alliance

Caroline Lauritsen - Konservative

Vibeke Syppli Enrum - Enhedslisten

Hvornår: Klokken 19.00-21.30

Hvor: Ryslinge Højskole, Højskolen 1, 5856 Ryslinge

Læs også Er du stadig i tvivl? Se, hvilke folketingskandidater du er mest enig med

Hvad: Vælgermøde på skolerne i Oure

Skolerne i Oure vil gerne afholde vælgermøde for vores knap 800 elever på Oure Efterskole og Oure Kostgymnasium og ligeledes åbne vælgermødet op for lokalbefolkningen i vores nærområde.

Debatten vil handle om bæredygtighed i fremtidens samfund og uddannelse, krav og forventninger til ungdommen.

Læs mere om arrangementet her.

Hvem: 

Lars Chr. Lilleholt, Venstre

Mai Mercado, Konservative

Rasmus Helveg Petersen, Radikale

Trine Bramsen, Socialdemokratiet

Alex Ahrendtsen, Dansk Folkeparti

Jesper Kiel, Enhedslisten

Hvornår: Klokken 16-18

Hvor: Skolerne i Oure. Idrætsvej 1. 5883 Oure.

Læs også Lars Løkke til fynsk sygeplejerske: - Du skal have flere kollegaer

Hvad: En sundhedssektor i forandring – Kommer psykiatrien med?

Patienter med visse psykiske sygdomme lever gennemsnitligt 20 år mindre end resten af befolkningen. Kan vi som velfærdssamfund acceptere at have patientgrupper, som har en forventet levealder sammenligneligt med dem i nogle tredjeverdenslande?

Hvem: 

Jane Heitmann, Venstre

Camilla Hersom, Radikale

Psykiater og næstformand i PsykoSocial Tænketank Bodil Andersen vil med et fagligt indlæg lægge op til den politiske debat.

Hvornår: Klokken 19-21

Hvor: Kulturmaskinen – Lokale: Frølageret, Farvergården 7, 5000 Odense C

Læs også Fynsk socialdemokrat om broafgift: Den skaber ulighed

Hvad: Debatarrangement tilrettelagt i samarbejde med Dansk Ungdoms Fællesråd

Hvem:

Bettina Signe Stick, Dansk Folkeparti

Kasper Philbert, Enhedslisten

Rolf Gøtze, Klaus Riskær Pedersen

Roya Moore, Konservative

Simon Lavdal- Pedersen, KristenDemokraterne

Ken Nørregaard, Liberal Alliance

Søren Hillers, Radikale

Anders Funch, SF

Bjørn Brandenborg, Socialdemokratiet

Araz Khan, Venstre

Hvornår: Klokken 12.00-13.30

Hvor:  Social- og Sundhedsskolen Fyn, Teglgårdsparken 104, 5500 Middelfart

Læs også Lavere end forventet: 6.000 besøgte valgfolkemødet på Fyn

Hvad: Valgdebat på Midtfyns Gymnasium

Hvem:

Victoria Valesquez, Enhedslisten
Rene Jørgensen, DF
Marlene Ambo-Rasmussen, Venstre
Kim Aas, Socialdemokratiet
Rasmus Helveg, Radikale
Stine Helles, Alternativet

Hvornår: Klokken 12.00-13.30

Hvor: Midtfyns Gymnasium, Holmehøjvej 4, 5750 Ringe