I det fynske folks tjeneste

Første fynske valgkreds talt op: Her er stemmeslugerne

Det står nu klart, hvem vælgerne i Middelfart og på Nordfyn har sat deres personlige kryds ved. 

Dan Jørgensen har ikke overraskende nappet flest stemmer i Middelfart-valgkreds Foto: Ebbe Rosendahl



De første personlige stemmer på Fyn er blevet talt op, og ikke overraskende er Socialdemokratiets spidskandidat i kredsen, Dan Jørgensen den helt store stemmesluger i Middelfart. 

TOP fem i Middelfart

  1. Dan Jørgensen (A) 5.175 stemmer
  2. Lars Chr. Lilleholt (V) 3.097 stemmer
  3. Trine Bramsen (A) 1195 stemmer
  4. Mai Mercado (C) 1167 stemmer
  5. Marlene Ambo Pedersen (V) 964 stemmer

Kilde: KMD

Der var 43.992 vælgere i Middelfart og på Nordfyn, der gik til stemmeboksen onsdag, og 13.645 af dem stemte på Socialdemokratiet. Langt størstedelen af dem valgte at sætte deres kryds ved socialdemokraten Dan Jørgensen, som dermed blev den helt store stemmesluger. Han tog hele 5.175 af de personlige stemmer.

Hønge i spidsen

Endnu en socialdemokrat, der kan gå jublende fra onsdagens folketingsvalg, hvis man kigger på de personlige stemmer, er Trine Bramsen. Hun fik hele 1.195 personlige stemmer. 

Lars Chr. Lilleholt fra Venstre er også blevet en af de store stemmeslugere i Middelfart efter, at de personlige stemmer nu er talt op. 

Han har fået hele 3.097 personlige stemmer, hvilket er størstedelen af de stemmer, der er blevet sat på Venstre. 

Opgøret i Radikale ser i første omgang ud til at falde ud til Camilla Hersoms fordel. Hun får 580 personlige stemmer mod 379 til Rasmus Helveg. 

Hos SF har Karsten Hønge med 472 stemmer bragt sig i spidsen, mens Line Mørk får 299 stemmer.

Valgresultat - Fyns Storkreds
Sted: Middelfart
Type: Opstillingskreds
 PartiStemmer%+/-
Socialdemokratiet1364531,42,2
Venstre1206927,86,6
Dansk Folkeparti448410,3-14,4
Konservative26486,12,8
SF25275,82,1
Radikale Venstre22485,22,4
Enhedslisten17224,0-1,6
Nye Borgerlige9112,12,1
Stram Kurs8842,02,0
Liberal Alliance7451,7-4,5
Alternativet7631,7-1,2
Kristendemokraterne4871,10,7
Klaus Riskær Pedersen3290,80,8
 
 
Stemmeberettigede:51541 
Gyldige stemmer:43462 
Stemmeprocent: 85,4 %