I det fynske folks tjeneste

Her vil de unge gå i gymnasiet

01:53

1 af 2

Færre søger ind på de fynske gymnasier i år, men der er stor forskel på hvor populære de 12 almene fynske gymnasier er.

I alt har 2611 unge søgt ind på STX, hvilket er en tilbagegang på fire procent i forhold til sidste år.

Tilbagegangen har været størst på Tornbjerg Gymnasium, som i år har fået 32 procent færre ansøgninger. Men også Faaborg Gymnasium og Nordfyns Gymnasium har oplevet en stor tilbagegang med henholdsvis 27 og 16 procent færre ansøgere.

I Odense går alle gymnasier tilbage - bortset fra Mulernes Legatskole, som i år har fået 16 procent flere ansøgere. Mulerne er dermed det gymnasium på Fyn, der har oplevet størst fremgang.

Men også gymnasierne i Svendborg, Nyborg, Oure og Middelfart har fået lidt flere ansøgninger i år.

På HHX har Tietgenskolen i Odense fået 15 procent flere ansøgninger, mens afdelingen i Nyborg er gået tilbage med fire procent.

Syddansk Erhvervsskole har fået 14 færre ansøgninger i sidste år, hvilket svarer til en tilbagegang på fire procent.

Svendborg Erhvervsskole har derimod oplevet en fremgang på hele 37 procent.

Så mange har søgt på de almene fynske gymnasier

Gymnasium20122013Forskel
Odense Katedralskole409374-9
Sct. Knuds Gymnasium277253-9
Mulernes Legatskole 23927716
Tornbjerg Gymnasium320217-32
Nordfyns Gymnasium 140118-16
Middelfart Gymnasium1921994
Vestfyns Gymnasium 18520712
Faaborg Gymnasium13498-27
Midtfyns Gymnasium 174167-4
Svendborg Gymnasium3754058
Nyborg Gymnasium2022051
Oure Idrætsgymnasium85917
I alt27322611-4

 

Ved du noget? Så send os et tip