I det fynske folks tjeneste

Landbrugschef fyret på grund af svindel

De Fynske Landboforeninger har fyret deres chef.

De Fynske Landboforeninger har med øjeblikkelig virkning fyret sin regionssekretær, fordi han er mistænkt for at have sammenblandet foreningens økonomi med sin egen privatøkonomi.

Opsigelsen er officielt sket på grund af uoverensstemmelser omkring regionssekretæren, Frans Erves, embedsførelse og på grund af manglende tillid til ham fra bestyrelsens side, skriver Fyns Amts Avis.

Men Fyns Amts Avis erfarer, at Frans Erve ikke har kunne adskille foreningens økonomi fra sin egen. Det skulle blandt andet gælde i forhold til kørselsregnskab og hotelregninger. Bestyrelsen i landboforeningen vil nu overveje, om den vil gå videre med sagen.

Formand Niels Rasmussen varetager året ud funktionen som chef for sekretariatet.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.