I det fynske folks tjeneste

Modstanderne i Champions League er fundet

Spændingen er blevet udløst. Odense Håndbolds gruppe i Champions League er nu lagt fast.

Foto: TV 2/FYN

Odense Håndbold befandt sig i tredje seedningslag i fredagens lodtrækning og skal møde Buducnost fra Montenegro, Metz Handball fra Frankrig og norske Larvik HK i gruppe A.

Læs også Forlader Odense efter graviditet: - Det har været hårdt fysisk og psykisk

FAKTA: Se alle grupper i håndboldens Champions League

København og Odense hos kvinderne og Skjern og BSV hos mændene skal repræsentere Danmark i Champions League.

København Håndbold har fået en svær lodtrækning i holdets første optræden i Champions League, da der fredag blev trukket lod til gruppespillet i Wien i Østrig.

Her er alle grupperne til kvindernes og mændenes Champions League.

Kvindernes Champions League-grupper:

Gruppe A

* Buducnost (Montenegro)
* Metz Handball (Frankrig)
* Odense Håndbold (Danmark)
* Larvik HK (Norge)

Gruppe B
* Rostov-Don (Rusland)
* København Håndbold (Danmark)
* IK Sävehof (Sverige)
* Brest Bretagne Handball (Frankrig)

Gruppe C
* Györ (Ungarn)
* Thüringer HC (Tyskland)
* RK Krim Mercator (Slovenien)
* Vinderen af kvalifikationsgruppe 2

Gruppe D
* CSM-Bukarest (Rumænien)
* Vipers Kristiandsand (Norge)
* FTC-Rail Cargo (Ungarn)
* Vinderen af kvalifikationsgruppe 1

Mændenes Champions League-grupper:
Gruppe A
* HV Vadar (Markedonien)
* Vive Kielce (Polen)
* Barcelona (Spanien)
* Meshkoc Brest (Hviderusland)
* Veszprem (Ungarn)
* Montpellier (Frankrig)
* Kristianstad (Sverige)
* Rhein-Neckar Löwen (Tyskland)

Gruppe B
* Paris Saint-Germain (Frankrig)
* Pick Szeged (Ungarn)
* Flensborg-Handewitt (Tyskland)
* Skjern Håndbold (Danmark)
* Zagreb (Kroatien)
* Motor Zaporozhye (Ukraine)
* RK Celje (Slovenien)
* Nantes (Frankrig)

Gruppe C
* HC Metalurg (Makedonien)
* Bjerringbro-Silkeborg (Danmark)
* Sporting CP (Portugal)
* Besiktas Mogaz (Tyrkiet)
* Chekhovskie Medvedi (Rusland)
* Tatran Presov (Slovakiet)

Gruppe D
* Orien Wisla Plock (Polen)
* Abanca Ademar Leon (Spanien)
* Elverum Handball (Norge)
* Wacker Thun (Schweiz)
* Dinamo Bukarest (Rumænien)
* Riihimäen Cocks (Finland)
Kilder: EHF