I det fynske folks tjeneste

Nyt trænerteam til Fortuna

Så er det sikkert og vist. Fortuna Odense Volley har sikret sig en ny stærk trænerduo til klubbens elitedamer. I front kommer en gammel kending af volleymiljøet; Mikkel Hauge. Han skal sammen med assisterende træner for SK Århus' nyslåede mestre for herrer, Mikael Hauge, sørge for, at Fortuna igen kommer til tops i dansk damevolley.    

-

Så er det sikkert og vist. Fortuna Odense Volley har sikret sig en ny stærk trænerduo til klubbens elitedamer. I front kommer en gammel kending af volleymiljøet; Mikkel Hauge. Han skal sammen med assisterende træner for SK Århus' nyslåede mestre for herrer, Mikael Hauge, sørge for, at Fortuna igen kommer til tops i dansk damevolley.  

Mikkel Hauge kommer til at have det daglige ansvar for træningerne og kamp, mens Mikael Hauge skal stå for det sportslige omkring holdet, herunder spot-træninger og teambuilding.  

Begge trænere har været involveret i volleyball på højeste niveau så længe, at de begge ved, hvad det kræver for at blive danske mestre. Derfor er der i år skruet mere op for forventningerne end i den forgangne sæson.

Rom blev ikke bygget på en dag
Selvom DHG er danmarksmestre og Fortuna kun lige klarede skærene i bunden af rækken, regner Fortuna med at kunne spille op med dem næste år. Klubben overvejer desuden at kigge efter udenlandske forstærkninger på 1-2 pladser, da der er få danske spillere til rådighed

Det foreløbige mål er at nå slutspillet til nytår. For at nå det mål, skal der arbejdes meget hårdere i at nå en fysisk form tidligere end normalt. Desuden skal grundspillets ni kampe ikke bruges til at spille holdet sammen - det skal nås inden da.

Kontrakten med Mikkel er 2-årig og Mikael har i første omgang bundet sig til denne ene sæson.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.