I det fynske folks tjeneste

Regionsrådet i Region Syddanmark

Her kan du se de 41 medlemmer af det første regionsråd:

Socialdemokraterne

Poul-Erik Svendsen (FYN)
Karsten Uno Petersen 
Ib Madsen (FYN)
Bente Gertz Hansen
Lisbeth Poulsen 
Bent Krogh Petersen 
Jørgen Bundsgaard (FYN)
William Jensen (FYN)
Carl Erik Jensen (FYN)
Ole Jacobsen
Andrea Terp Christensen
Pierre Topaz
Willy Sahl
Christina Gammelgaard Jensen 

Det Radikale Venstre

Kristian Grønbæk Andersen (FYN)

Det Konservative Folkeparti

Kent Kirk
John Lohff
Søren Salling (FYN)
Poul Sækmose (FYN)
Bent Bechmann
Otto D. Lück

Socialistisk Folkeparti

Lykke Debois (FYN)
Per A. Laursen

Lokallisten Region Syddanmark

Jørgen Pless  (FYN)

Dansk Folkeparti

Bjarne Juel Møller
Jytte Lauridsen

Venstre

Carl Holst
Poul Weber (FYN)
Bo Libergren (FYN)
Preben Jensen
Bent Poulsen
Thyge Nielsen
Bente Bendix Jensen
Carsten Abild (FYN)
Jens Andersen
Karen Baungaard
Stephanie Kristensen
Jens Andresen
Ingeborg Moritz Hansen (FYN)

Enhedslisten

Sarah Nørris Christensen (FYN)

Uden for partierne

Anita Kjøng-Rasmussen

Kandidater, der har svaret på TV 2/FYNs spørgsmål, er fremhævet som link

Konstituering

Konstitueringsaftale mellem Socialdemokraterne, Venstre, Dansk Folkeparti, Lokallisten, Socialistisk Folkeparti og Det Radikale Venstre.


Regionrådsformand: Carl Holst, Venstre
1. næstformand: Poul-Erik Svendsen, Socialdemokraterne
2. næstformand: Bjarne Juel Møller, Dansk Folkeparti
Forretningsudvalget: Fmd. Carl Holst, Venstre

Særlige udvalg 2008:

Det præhospitale område: Fmd. Poul Erik-Svendsen, socialdemokraterne
Gennemførelse - Akutområdet: Fmd. Poul Erik-Svendsen, socialdemokraterne
Implementering af psykiatriområdet: Fmd. Bente Gertz Hansen, socialdemokraterne
Infrastruktur: Fmd. William Jensen, socialdemokraterne
Miljø: Fmd. William Jensen, socialdemokraterne
Praksisområde og kommuner: Fmd. Lykke Debois, SF
Erhvervspolitik og internationalt samarbejde: Fmd. Karsten Uno Petersen, socialdemokraterne
Regionale kompetencer: Fmd. Karsten Uno Petersen, socialdemokraterne
Social, psykiatri- og specialundervisning: Fmd. Bente Gertz Hansen, socialdemokraterne
Strategi for kronisk sygdom: Fmd. Lykke Debois, SF
Sundhedsområdet: Fmd. Poul Erik-Svendsen, socialdemokraterne