I det fynske folks tjeneste

Sahlholdt i spidsen for GOG

Kenneth Sahlholdt vender tilbage til GOG Svendborg TGI som træner for klubbens damehold i Toms Ligaen.

GOG Svendborg TGI har fundet afløseren for Jan Pytlick, der først på sommeren skiftede fra jobbet som træner for klubbens damehold i Toms Ligaen til landstræner for det danske kvindelandshold. 33-årige Kenneth Sahlholdt overtager posten de kommende tre sæsoner.

- I den kommende sæson skal vi blande os i toppen af Toms Ligaen og på sigt skal vi også hente medaljer til Fyn. Jeg er rigtig glad for aftalen med GOG, det er en personlig drøm, der går i opfyldelse. Lige siden jeg forlod klubben, har jeg håbet på at komme tilbage i rollen som cheftræner for damerne, siger Kenneth Sahlholdt.

Han har tidligere fungeret i klubben som hjælpe- og andenholdstræner.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.