I det fynske folks tjeneste

Solbakken: OB er guldfavoritter

OB er favoritter til guldet, mener konkurrentens træner.

Mesterholdet FC København har ikke haft den bedste sæsonåbning i klubbens historie, og efter 1-1-resultatet i Parken mod Brøndby mener FCK-træner Ståle Solbakken, at vicemestrene fra OB er favorit til SAS Liga-guldet.

For mens FCK ved siden af trængslerne i ligaen også skal koncentrere sig om gruppespillet i Europa League i efteråret, så kan fynboerne efter klubbens Europa League-exit til Genoa i midtugen have al fokus på DM-guldet.

- OB er helt klart favorit, og de får jo også lov til at være i fred på Fyn i modsætning til os, forklarer Solbakken.

OB er netop nu på tredjepladsen i SAS-ligaen - tre point foran FCK, men fynboerne har samtidig spillet én kamp færre.

Ved du noget? Så send os et tip

Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig
Ny forbedret app til dig

Tryk på del og herefter "Føj til hjemmeskærm" for at oprette en genvej.

Åben browser menuen og vælg "Føj til startskærm" for at oprette en genvej.