I det fynske folks tjeneste

Stigning i flygtninge til Fyn

Antallet af flygtninge, der kommer til Fyn, er steget markant. I 2012 tog de fynske kommuner imod 339 flygtninge. Det tal stiger i år til 1.537.

Fordelingen af flygtninge i de fynske kommuner.

Der er sket en stor stigning i antallet af flygtninge, der kommer til Fyn, gennem de seneste fem år.

Ifølge de foreløbige tal, så skal de fynske kommuner tage imod 1.537 flygtninge i år. Til sammenligning så tog kommunerne på Fyn imod 339 flygtninge for fem år siden. 

Faaborg-Midtfyn Kommune er blandt de kommuner i landet, der tager flest flygtninge i forhold til antallet af indbyggere.

Her skal kommunen i 2016 tage imod 256 flygtninge. Det svarer til 5 flygtninge pr. tusind indbyggere. 

SE TABEL OVER UDVIKLINGEN HERUNDER:

Flygtninge pr. tusind indbyggere
20122013201420152016
Odense58631043343211,6
Nordfyn3423351011314,5
Middelfart 3936501201433,8
Assens 4848611531964,8
Faaborg-Midtfyn 4947561782565
Svendborg3246641602113,6
Nyborg3230391151103,5
Kerteminde26253369833,5
Langeland16152044524,1
Ærø53825345,4
Fyn i alt33933647012991537