I det fynske folks tjeneste

Virksomhederne gladest for Middelfart

Middelfart er for sjette år i træk den mest erhvervsvenlige, fynske kommune, men Assens, Svendborg og Odense er rykket op på virksomhedernes rangliste.

Middelfart er rykket en plads op og ligger nu på tiendepladsen på landsplan.

Men Assens har taget et gevaldigt hop fremad fra nummer 61 til nummer 31.

Det fremgår af den årlige undersøgelse Lokalt Erhvervsklima fra Dansk Industri, DI.

Assens? flotte resultat forklares blandt andet med, at kommunen arbejder målrettet på at forbedre virksomhedernes forhold, at borgmesteren og kommunaldirektøren er meget tilgængelige, og det er samme person, der følger virksomhedernes sager.

Svendborg er rykket op fra plads nummer 84 på landsplan til plads nummer 66. Igen takket være målrettet arbejde og en ny servicekultur.

Odense er rykket fra nummer 77 til nummer 67. Det tilskrives ikke mindst, at kommunen har afskaffet byggesagsgebyrene og med en række konkrete tiltag gjort det livet nemmere for virksomhederne.

De fynske kommuners placering

Kommuner201520142013201220112010
Middelfart1011912617
Assens316166484546
Kerteminde493658547336
Nordfyn564851856349
Svendborg668473969195
Odense677757608687
Faaborg-Midtfyn717180637870
Nyborg814478766543
Langeland867556518181
Ærø959294646988

 

 

Hele rapporten Lokalt Erhvervsklima

Ved du noget? Så send os et tip