I det fynske folks tjeneste

760.000 kroner skal betales tilbage af boligledere

De to tidligere ledere i Svendborg Andels-Boligforening (SAB) skal betale 760.000 kroner tilbage til boligforeningen. Foreningens bestyrelse har netop sendt det krav til den tidligere formand, Robert Jensen og den tidligere forretningsfører, Jørgen Omme Mogensen. Det skriver Fyns Amts Avis.

-

De to tidligere ledere i Svendborg Andels-Boligforening (SAB) skal betale 760.000 kroner tilbage til boligforeningen. Foreningens bestyrelse har netop sendt det krav til den tidligere formand, Robert Jensen og den tidligere forretningsfører, Jørgen Omme Mogensen. Det skriver Fyns Amts Avis.

Boligforeningens bestyrelse skærper dermed kravet betydeligt i forhold til den beslutning Svendborg Kommune stillede. Kommunen krævede nemlig kun 180.000 kroner tilbagebetalt.

Det er især Jørgen Omme Mogensen, der må stikke dybt i lommerne efter penge. Han skal betale omkring 600.000 kroner tilbage for i årevis at have modtaget vederlag i forbindelse med foreningens byggesager.