Antallet af coronasmittede falder flere steder - se, hvordan det ser ud nær dig

I syv ud af ti fynske kommuner falder antallet af smittede med covid-19 en smule. Det største fald ses på Langeland. I kortet kan du se, hvor udbredt smitten er i dit sogn.

Flere steder på Fyn er incidenstallene faldende. Det gælder på Nordfyn, i Svendborg, på Langeland, i Nyborg, Middelfart, Faaborg-Midtfyn og Ærø.

Det største fald ses på Langeland, hvor incidenstallet falder med 25,5 procent til 333,1. Det dækker over 41 smittede den seneste uge. Det er 14 færre end fredagens tal.

I kortet herunder kan du se smittetallene i dit sogn. Bemærk, at tallene er fra fredag den 3. december.

Den seneste uge har 1.977 fynboer fået en positiv coronatest. På landsplan er det tal 4.325. 

Fortsat høje incidenstal

Flest antal smittede på Fyn er ikke overraskende i Fyns største by, Odense. Her er 908 odenseanere testet positive den seneste uge, og det er 41 flere end fredagens tal.

Det er dog ikke Odense, der har det højeste incidenstal. Det finder man i stedet i Assens, hvor 202 er testet positive inden for de seneste syv dage.

Incidenstal - kommune4/1203/12Forskel
Odense441,3421,44,7
Nordfyns354357,3-0,9
Svendborg345,5360,7-4,2
Kerteminde425,4408,74,1
Langeland333,1446,9-25,5
Nyborg424,5427,6-0,7
Assens494,2486,81,5
Middelfart273,4301,3-9,3
Faaborg-Midtfyn276,3285,9-3,4
Ærø464,7531,1-12,5
Antal smittede - kommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense90886741
Nordfyns105106-1
Svendborg204213-9
Kerteminde102984
Langeland4155-14
Nyborg136137-1
Assens2021993
Middelfart108119-11
Faaborg-Midtfyn143148-5
Ærø2832-4
Total197719743

Siden fredag er 281 fynboer blevet færdigvaccineret mod coronavirus. I alt er 393.397 fynboer færdigvaccinerede. Det svarer til 78,4 procent.

På landsplan er 76 procent af befolkningen færdigvaccineret.

Vaccinetal - færdigvaccinerede
Kommune4/1203/12Nye færdigvaccineredeProcentAntal borgere
Odense1594981594108877,4%206148
Nordfyns23146231311577,8%29732
Svendborg46760466986279,0%59164
Kerteminde19062190501279,4%24006
Langeland1000599852081,2%12320
Nyborg2546525456979,4%32089
Assens32439324211879,2%40945
Middelfart31262312471579,0%39579
Faaborg-Midtfyn40768407363278,6%51853
Ærø499249821082,9%6023
Hele Fyn39339739311628178,4%501859