Dagens fynske coronatal: Smitten falder i ni ud af ti kommuner

Incidenstallet er faldet med adskillige procenter i langt de fleste fynske kommuner. Én kommune er næsten coronafri.

Smittetallene på Fyn fortsætter kursen nedad over stort set hele linjen - kun én kommune har oplevet en stigning. 

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

Mens Nyborg Kommune torsdag stod for det mest markante fald, har kommunen oplevet en mindre stigning det seneste døgn. Her er incidenstallet gået fra 118,9 til 122, hvilket giver en stigning på 2,6 procent.

Samtidig beholder Nordfyns Kommune med et incidenstal på 344,5 titlen som den kommune med det højeste smittetal. Den tvivlsomme ære har ellers ligget hos Odense Kommune indtil torsdag.

Hvad er incidenstal?

Drastisk fald

Ærø har gennem længere tid kunnet bryste sig af at være den fynske kommune med det laveste incidenstal.

Og fredag markerede ø-kommunen sig endnu en gang ved at springe fra et incidenstal på 50,3 til 33,5.

Kun to personer er konstateret smittet inden for de seneste syv dage, og det giver et fald på 33,4 procent.

Næsten 3.000 smittede på landsplan

Det seneste døgn er der på landsplan registreret 2.992 nye smittetilfælde i Danmark, viser tal fra SSI. 119.081 er blevet testet. 

Antallet af indlagte er steget med to og ligger på 726. 

I perioden har der samtidig været 20 dødsfald, hvilket er to mere end torsdag, hvor 18 døde med coronavirus.

KommuneDagens incidenstalIncidenstal torsdagÆndring i procent
Odense315,4355,1-11,2
Nordfyn344,5361,4-4,7
Svendborg209,6226,8-7,6
Kerteminde294,7315,7-6,7
Langeland144,4176,5-18,2
Nyborg122118,92,6
Assens134,3144,1-6,8
Middelfart262,9280,9-6,4
Faaborg-Midtfyn223,4231,2-3,4
Ærø33,550,3-33,4