I det fynske folks tjeneste

Dagens fynske coronatal: Smitten falder i ni ud af ti kommuner

Incidenstallet er faldet med adskillige procenter i langt de fleste fynske kommuner. Én kommune er næsten coronafri.

Incidenstallet, der angiver antal coronasmittede blandt 100.000 borgere i syv dage, er faldet i flere kommuner. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Smittetallene på Fyn fortsætter kursen nedad over stort set hele linjen - kun én kommune har oplevet en stigning. 

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

Læs også Fynsk OL-håb spændte buen i corona-år: Jeg skyder bedre end før

Mens Nyborg Kommune torsdag stod for det mest markante fald, har kommunen oplevet en mindre stigning det seneste døgn. Her er incidenstallet gået fra 118,9 til 122, hvilket giver en stigning på 2,6 procent.

Samtidig beholder Nordfyns Kommune med et incidenstal på 344,5 titlen som den kommune med det højeste smittetal. Den tvivlsomme ære har ellers ligget hos Odense Kommune indtil torsdag.

Hvad er incidenstal?

Incidens er et mål for antallet af nye sygdomstilfælde i en befolkningsgruppe i løbet af en given tidsperiode.

 

For overvågning af covid-19 benyttes primært kumuleret incidens, som er den samlede andel af befolkningsgruppen, der fik sygdommen i hele tidsperioden.

 

Kilde: Statens Serum Institut

Se mere

Drastisk fald

Ærø har gennem længere tid kunnet bryste sig af at være den fynske kommune med det laveste incidenstal.

Og fredag markerede ø-kommunen sig endnu en gang ved at springe fra et incidenstal på 50,3 til 33,5.

Læs også Coronasikker jul: Stor stigning i beskeder og opkald

Kun to personer er konstateret smittet inden for de seneste syv dage, og det giver et fald på 33,4 procent.

Næsten 3.000 smittede på landsplan

Det seneste døgn er der på landsplan registreret 2.992 nye smittetilfælde i Danmark, viser tal fra SSI. 119.081 er blevet testet. 

Antallet af indlagte er steget med to og ligger på 726. 

I perioden har der samtidig været 20 dødsfald, hvilket er to mere end torsdag, hvor 18 døde med coronavirus.

KommuneDagens incidenstalIncidenstal torsdagÆndring i procent
Odense315,4355,1-11,2
Nordfyn344,5361,4-4,7
Svendborg209,6226,8-7,6
Kerteminde294,7315,7-6,7
Langeland144,4176,5-18,2
Nyborg122118,92,6
Assens134,3144,1-6,8
Middelfart262,9280,9-6,4
Faaborg-Midtfyn223,4231,2-3,4
Ærø33,550,3-33,4