Fredagens coronatal: Smitten falder igen på Fyn

Samlet set falder coronasmitten på Fyn igen, og mere en 60.000 fynboer nu er færdigvaccineret.

Samlet set falder smitten igen på Fyn, så der nu er 227 personer, som er konstateret smittet med covid-19 de seneste syv dage. Det er ti færre end torsdag.

Det viser de seneste tal fra Statens Serum Institut (SSI).

Fire kommuner har ikke registeret nogen ændringer i smitten, mens Svendborg, Nyborg og Assens har færre smittede. Middelfart, Kerteminde og Odense har set en stigning i antallet af smittede, med Odense som den fynske kommune, der har det højeste incidenstal på 71,5. 

Og faktisk har Odense Kommune kun oplevet en stigning i de daglige smittetal siden 29. april, hvor incidensen var 30,9. 

Odense Kommune har fredag registreret 146 smittede de seneste syv dage. 

KommuneIncidens 7/5Incidens 6/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense71,566,18,22435011,83
Nordfyns13,513,50,0380512,86
Svendborg27,529,2-5,8815613,98
Kerteminde2112,666,7338014,18
Langeland16160,0180514,62
Nyborg6,312,5-49,6428313,42
Assens36,639,1-6,4511412,54
Middelfart43,838,713,2544813,96
Faaborg-Midtfyn38,938,90,0649712,60
Ærø000,0100416,85
Total6384212,79

Runder milepæl

Antallet af færdigvaccinerede fynboer runder fredag en milepæl. Nu er mere end 60.000 personer fuldt ud vaccineret mod covid-19 - helt præcist har 63.842 fynboer fået begge stik.

Ærø Kommune har vaccineret den største andel af sin befolkning, mens Odense Kommune har vaccineret den mindste del. I alt er 12,79 procent af den fynske befolkning færdigvaccineret. 

De nyeste vaccinationstal dækker over 48 timer i stedet for de normale 24 timer. Det skyldes tekniske problemer torsdag 6. maj hos Statens Serum Institut. 

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense14613511
Nordfyns440
Svendborg1629-13
Kerteminde532
Langeland220
Nyborg213-11
Assens1516-1
Middelfart17152
Faaborg-Midtfyn20200
Ærø000
Total227237-10

Ingen fynske sogn er i fare for en lokal nedlukning. Gamtofte Sogn i Assens Kommune, der torsdag havde et incidenstal på mere end 500, er nu faldet, så det ligger på 436.  

Det er det eneste fynske sogn med en incidens på over 400.