Fredagens coronatal: Smitten falder på Fyn

Coronasmitten har i flere dage være svagt stigende på Fyn. Fredag går det den modsatte vej.

Antallet af smittede med coronavirus falder fredag en smule på Fyn.

Højest er smittetallene fortsat i Odense Kommune, hvor incidenstallet fredag ligger på 118,5. Sammenlignet med landets øvrige kommuner er det dog blot det 38. højeste smittetryk.

Lavest blandt de ti fynske kommuner ligger Ærø, som ikke har registreret smitte siden 22. maj.

Smittetallene falder i fem kommuner, holder status quo i fire og stiger absolut minimalt i en enkelt. I alt er der 385 fynboer konstateret smittet med covid-19 i de seneste syv dage.

KommuneIncidens 4/6Incidens 3/6Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense118,51180,44370821,23
Nordfyns81,181,10,0740225,02
Svendborg32,636,1-9,71580327,08
Kerteminde50,550,50,0637926,77
Langeland24,124,10,0391731,72
Nyborg78,287,6-10,7811125,41
Assens48,851,3-4,91026925,17
Middelfart38,743,8-11,61022526,20
Faaborg-Midtfyn48,664,1-24,21324825,69
Ærø000,0176229,57
Total12082424,20

I alt er der i de fynske kommuner fredag 16 færre smittede, end der var torsdag.

Den eneste kommune, der fredag kan notere en stigning, er Odense - og her er stigning med en enkelt smittet så lille, som den overhovedet kan blive.

Hvad er incidenstal?

Snart er hver tredje langelænder vaccineret

Vaccinerne ruller fortsat langsomt ud i de fynske kommuner, hvor knap hver fjerde fynbo er færdigvaccineret.

Flest færdigvaccinerede er der på Langeland, hvor 31,72 af indbyggerne har fået begge stik.

Det er fortsat i Odense Kommune, hvor der er færrest vaccinerede. Her er 21,23 procent af indbyggerne færdigvaccinerede.

På landsplan er 22,8 procent af befolkningen vaccineret to gange.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense2422411
Nordfyns24240
Svendborg1921-2
Kerteminde12120
Langeland34-1
Nyborg2528-3
Assens2021-1
Middelfart1517-2
Faaborg-Midtfyn2533-8
Ærø000
Total385401-16

Flere får kviktest

Andelen af borgere, der vælger en kviktest fremfor en PCR-test, er steget kraftigt i de seneste uger.

For en måned siden valgte 60 procent af de borgere, der blev testet i Region Syddanmark, at lade sig teste med en kviktest. Onsdag i denne uge var andelen steget til 72 procent.

Ifølge præhospitalschef fra Region Syddanmark Gitte Jørgensen testede man tilbage i februar et par tusinde med kviktesten dagligt.

Nu er man flere dage oppe på omkring 70.000.

Præhospitalschefen forklarer, hvorfor det tager noget tid, inden man har sit resultat fra PCR-testen.

- Når de er færdige med at teste på teststederne, så kører man dem ind, og så bliver testene samlet op af to lastbiler, som kører til Statens Serum Institut i København.

- Så skal de analyseres, før svaret kommer ud. Og så sker der fejl en gang imellem som for eksempel en podepind, der er knækket forkert, og så kan der være prøver, der går tabt, og så kan svarene blive forsinkede, siger Gitte Jørgensen.