Fredagens coronatal: Smitten stiger i samtlige fynske kommuer

Coronasmitten stiger over alt på Fyn. Kun på Langeland og Ærø er smittet uændret.

Over alt på Fyn er incidenstallene steget siden torsdag. 64 fynboer er konstateret smittede med coronavirus det seneste døgn.

Flest nye smittede bor i Odense Kommune. Her er antallet af smittede den seneste uge steget fra 188 til 218 - altså 30 nye smittede. Det får incidenstallet til at stige med 16 procent til 106,8.

Også i Nordfyns Kommune er incidenstallet over 100. De seneste syv dage er 46 personer i kommunen testet positive. Incidenstallet stiger fra torsdag til fredag med 35,4 procent.

KommuneIncidens 21/5Incidens 20/5Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense106,892,116,03463616,82
Nordfyns155,4114,835,4595920,14
Svendborg32,627,518,51318522,59
Kerteminde42,116,8150,6521421,88
Langeland16160,0309825,09
Nyborg37,528,233,0674321,13
Assens68,456,221,7815820,00
Middelfart38,733,515,5841821,57
Faaborg-Midtfyn50,544,713,01087521,09
Ærø000,0150425,24
Total9779019,59

Den største procentvise forskel er i Kerteminde Kommune. 

Her stiger incidenstallet med 150,6 procent. Det dækker over, at seks personer siden torsdag er testet positive. I alt er ti personer smittet med coronavirus.

2.220 vaccinationsstik

Det er kun på Langeland og Ærø, at incidenstallet ikke stiger. Begge steder er tallet uforandret og har været det de seneste dage.

Begge kommuner har fortsat landets laveste incidenstal.

I alt er 376 har fynboer fået et positivt svar på en coronaprøve de seneste syv dage.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense21818830
Nordfyns463412
Svendborg19163
Kerteminde1046
Langeland220
Nyborg1293
Assens28235
Middelfart15132
Faaborg-Midtfyn26233
Ærø000
Total37631264

Siden torsdag er yderligere 2.220 fynboer blevet færdigvaccineret. Det svarer til 19,59 procent.

Også her udmærker Ærø og Langeland sig. De har vaccineret henholdsvis 25,24 og 25,09 procent af beboerne.

I Odense har man omvendt vaccineret 16,82 procent. Alle øvrige kommuner har fået færdigvaccineret en femtedel eller mere.

Incidenstal