Fredagens coronatal: Syv procent af fynboerne er nu fuldt vaccineret

I gennemsnit har syv procent af borgerne i de ti fynske kommuner nu fået første og andet vaccinestik mod covid-19.

Syv procent af fynboerne er nu fuldt vaccineret mod covid-19. 

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

Andelen af vaccinerede på Fyn er lidt større end på landsplan, hvor i alt 6,8 procent har fået begge vaccinationer mod coronavirus.  

Dog er der på tværs af de ti fynske kommuner forskel på andelen af vaccinerede. Ærø Kommune har som den mindste kommune vaccineret den største andel af borgerne. På øen er i alt 9,45 procent nu fuldt vaccineret - det er i alt 563 personer. 

Derimod er 6,37 procent af fynboer med bopæl i Odense Kommune fuldt vaccineret. Det er den laveste andel vaccinerede blandt de fynske kommuner, men dækker altså over det højeste antal. I Odense Kommune er 13.110 personer nu færdigvaccinerede.

I alt er 34.949 personer med bopæl på Fyn nu fuldt vaccinerede mod coronavirus. 

KommuneIncidens 2/4Incidens 1/4ÆndringFærdigvaccineretProcent vaccineret
Odense99,499,9-0,5131106,37
Nordfyns50,770,9-28,519566,61
Svendborg101,4108,3-6,450978,73
Kerteminde67,471,6-5,916616,97
Langeland40,140,10,010488,49
Nyborg65,787,6-25,020416,39
Assens44440,026366,46
Middelfart36,130,916,833048,47
Faaborg-Midtfyn58,364,1-9,035336,85
Ærø000,05639,45
Total349497,00

 

Forskel på smittetryk 

På Fyn er der fortsat stor forskel på antallet af nye smittede fra kommune til kommune.

På Ærø er der ikke registreret smittetilfælde de seneste syv dage, på Langeland er der registreret fem smittetilfælde, og i Odense Kommune er antallet af registrerede smittetilfælde den seneste uge 203.

I de ti fynske kommuner er der tilsammen registeret 381 nye smittetilfælde de seneste syv dage.

HVAD ER INCIDENSTAL?

Svendborg Kommune har som den eneste fynske kommune et incidenstal over 100, selvom tallet er faldet en smule siden torsdag. I løbet af de seneste syv dage er der i kommunen registreret 59 nye smittetilfælde, og det giver et incidenstal på 101,4.

Incidenstallet i Odense Kommune er kun en smule lavere end i Svendborg. Her er incidenstallet 99,4. 

Smittetrykket er siden torsdag faldet mest i Nordfyns Kommune. Her er der registret 15 nye smittede de seneste syv dage, hvilket er seks færre end torsdag. Dermed er incidenstallet i kommunen faldet fra 70,9 til 50,7.

På landsplan er der det seneste døgn registreret 708 nye smittetilfælde. I alt er 211 personer indlagt med coronavirus og af dem ligger 41 på intensiv og 25 i respirator. Én person er død med coronavirus siden torsdag. 

Positivprocenten blandt de i alt 192.467 coronaprøver det seneste døgn er 0,37. 

Kommunesmittede i dag på syv dagesmittede i går på syv dageForskel
Odense203204-1
Nordfyns1521-6
Svendborg5963-4
Kerteminde1617-1
Langeland550
Nyborg2128-7
Assens18180
Middelfart14122
Faaborg-Midtfyn3033-3
Ærø000
Total381401