Lørdagens coronatal: Odense trækker det fynske smittetal ned

Det er kun i Nordfyns Kommune, at antallet af smittede over de seneste syv dage er status quo.

Det samlede smittetal på Fyn falder for første gang i en uge. Det viser lørdagens officielle tal fra Statens Serum Institut (SSI).

Det er især et fald i antallet af smittede over de seneste syv dage i Odense, som trækker det fynske smittetal ned. Her er der i forhold til fredagens tal fundet 30 færre smittede.

Også i Middelfart og Faaborg-Midtfyn kommuner falder antallet af smittede med henholdsvis fire og ni. Det er kun i Nordfyns Kommune, at antallet af smittede over de seneste syv dage er status quo.

På landsplan er der det seneste døgn registreret yderligere 3.744 personer, som er smittet med corona, viser tallene fra Statens Serum Institut (SSI) lørdag.

De smittede er fundet i 198.361 PCR-test. Det er de test, der bliver taget i munden. Dermed er den såkaldte positivprocent på 1,89.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense9951025-30
Nordfyns1101100
Svendborg1851787
Kerteminde71692
Langeland52484
Nyborg1421366
Assens1381299
Middelfart136140-4
Faaborg-Midtfyn142151-9
Ærø22184
Total19932004-11
Kommune27/1126/11Forskel
Odense483,6498,2-2,9
Nordfyns370,8370,80,0
Svendborg313,3301,43,9
Kerteminde296,1287,82,9
Langeland422,53908,3
Nyborg443,2424,54,4
Assens337,6315,67,0
Middelfart344,3354,4-2,8
Faaborg-Midtfyn274,3291,7-6,0
Ærø365,1298,822,2
Vaccinetal - færdigvaccinerede
Kommune27/1126/11Nye færdigvaccineredeProcentAntal borgere
Odense1587861587256177,0%206138
Nordfyns23026230151177,5%29724
Svendborg46501464703178,6%59165
Kerteminde1898518976979,1%24004
Langeland996099362480,9%12317
Nyborg2538025371979,1%32094
Assens3229632289778,9%40944
Middelfart31154311431178,7%39573
Faaborg-Midtfyn40600405811978,3%51847
Ærø49884979982,7%6029
Hele Fyn39167639148519178,0%501835