Lørdagens coronatal: Smitten går kraftigt tilbage på Fyn

Lørdag er det kun Kerteminde Kommune der har et incidenstal over 100.

Lørdagens officielle smittetal fra Statens Serum Institut viser, at det samlede smittetal i det fynske område falder med ikke færre end 42 fra 372 til 330 smittede de seneste syv dage.

Det betyder også, at Odense Kommune lørdag har et incidenstal på 95,4, så Kerteminde Kommune med et incidenstal på 108,5 er eneste fynske kommune der er over 100.

Langeland Kommune har gjort Ærø selskab og har igen ingen smittede de seneste syv dage.

Laveste antal siden juli

Det seneste døgn har 438 personer i Danmark fået besked om, at de er testet positive for coronavirus.

Tallene fra Statens Serum Institut viser, at der blandt i alt 52.559 PCR-prøver er fundet 438 smittetilfælde, og det er det laveste antal siden 5. juli, hvor der i løbet af et døgn var fundet 337 positive coronatilfælde.

Andelen af positive prøver i forhold til det samlede antal test er 0,83 procent. Det er den laveste positivprocent siden 18. juli.

I vaccinationsindsatsen er der det seneste døgn blevet uddelt yderligere 11.191 stik med vaccination imod coronavirus.

72,4 procent af den danske befolkning er færdigvaccinerede. På Fyn er 74,8 procent af befolkningen færdigvaccinerede.

Kommune4/93/9Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense95,4106,1-10,115018973,08
Nordfyns54,164,2-15,72200174,36
Svendborg20,425,5-20,04448976,24
Kerteminde108,5112,7-3,71828276,71
Langeland08,1-100,0966778,28
Nyborg49,949,90,02423575,93
Assens56,363,7-11,63064475,12
Middelfart45,755,8-18,12999176,01
Faaborg-Midtfyn46,656-16,83895175,54
Ærø000,0491882,54
Total37336774,78
KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense195217-22
Nordfyns1619-3
Svendborg1215-3
Kerteminde2627-1
Langeland01-1
Nyborg16160
Assens2326-3
Middelfart1822-4
Faaborg-Midtfyn2429-5
Ærø000
Total330372-42