Lørdagens coronatal: Smitten stiger fortsat i Odense

Den seneste uges tid er smitten i Odense kun gået i en vej: Opad. Smittetallet er steget med 19 personer fra fredag til lørdag. I Kerteminde er over halvdelen af borger nu færdigvaccinerede.

Incidenstallet i Odense er siden 5. juli steget fra 20 til nu 114 - specielt den seneste er det gået kraftigt opad. 

Det viser lørdagens officielle tal fra Statens Serum Institut.

Incidenstallet regnes ud på smittede med coronavirus over de seneste syv dage, og her er der lørdag registreret 233 smittede mod 214 fredag.

Smittekurven i Odense er således stigende. Det samme er gældende for det samlede smittetal for hele det fynske område.

Her stiger smitten i halvdelen af de ti fynske kommuner også fra fredag til lørdag.

I procent er stigningen størst i Nyborg Kommune. Her springer incidenstallet opad med 18,4 procent til 40,6.

Flere ned hveranden har fået to stik i Kerteminde

I lørdagens tal kan man også se, at nu er over halvdelen af borgerne i Kerteminde Kommune færdigvaccineret.

11.919 borgere har fået stik nummer to og kommunen er med 50,1 procent færdigvaccinerede borgere kommet i selskab med Langeland og Ærø, hvor henholdsvis 56,16 og 59,05 af borgerne er færdigvaccineret.

I Odense Kommune er 39,83 af borgerne færdigvaccineret. På landsplan er 44,3 procent af befolkningen - svarende til 2.594.684 borgere -  færdigvaccineret mod covid-19.

3.878.299 danskere - svarende til 66,3 procent - har påbegyndt vaccination.

På landsplan: 1.030 nye smittede

På landsplan er der det seneste døgn bekræftet 1.030 nye smittede med coronavirus, viser tal fra Statens Serum Institut (SSI).

Antallet af indlagte stiger med to til 55, mens der er et nyt dødsfald. Af de 55 indlagte ligger ni i respirator.

De smittede er fundet på baggrund af 120.958 PCR-prøver. Med de 1030 bekræftede tilfælde giver det en positivprocent på 0,85.

Det er fjerde dag i denne uge, at smittetallet er over 1.000. Onsdag var smittetallet 1.202, hvilket var det højeste siden 21. maj.

Der er taget 174.963 lyntest det seneste døgn. Positive svar fra lyntest indgår ikke i smittetallene, fordi resultaterne er forbundet med usikkerhed.

KommuneIncidens 17/7Incidens 16/7Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense114104,78,98199539,83
Nordfyns40,644-7,71404747,48
Svendborg37,432,315,82812548,20
Kerteminde41,841,80,01191950,01
Langeland8,18,10,0693656,16
Nyborg40,634,318,41498146,94
Assens36,831,915,41964048,15
Middelfart50,743,117,61871344,10
Faaborg-Midtfyn38,740,6-4,72479148,08
Ærø000,0351859,05
Total22466545,00
KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense23321419
Nordfyns1213-1
Svendborg22193
Kerteminde10100
Langeland110
Nyborg13112
Assens15132
Middelfart20173
Faaborg-Midtfyn2021-1
Ærø000
Total34631927